Έχασε την ευκαιρία στη Νίκαια

Την ευκαιρία να αναρριχηθεί στον βαθμολογικό πίνακα και να διεκδικήσει με αξιώσεις ένα από τα εισιτήρια της ανόδου, έχασε η Νίκη στη Νίκαια, όπου ηττήθηκε από τον Ιωνικό με σκορ 2-0. Βάσει της συνολικής εικόνας του αγώνα, οι Βολιώτες δικαιούταν κάτι παραπάνω όμως πλήρωσαν τα λάθη στην άμυνα ενώ στην επίθεση στάθηκαν άτυχοι στην πιο μεγάλη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου με τον Μπαλάφα στο 27′.

Η αμυντική διάταξη της Νίκης δεν άφησε πολλά περιθώρια στους παίκτες του Ιωνικού να απειλήσουν την εστία του Μάνου Αποστολίδη κι ενώ όλα έδειχναν πως η ισοπαλία θα είναι το τελικό αποτέλεσμα, ήρθε η ψυχρολουσία στο 69′ με τον Βλαχομήτρο, μετά από αδράνεια στην άμυνα της και η χαριστική βολή τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου με θύτη τον Στέλιο Κρητικό.

Με την κλεψύδρα να αδειάζει, η Νίκη έμεινε πίσω στην κούρσα για τη δεύτερη προνομιούχο θέση, όμως οφείλει να παλέψει μέχρι το τέλος, συγκεντρώνοντας όσο το δυνατό περισσότερους βαθμούς, στις επτά αγωνιστικές που απομένουν μέχρι το φινάλε του πρωταθλήματος. Η απουσία του Λούκας Γκαρσία είναι εμφανέστατη στα τελευταία δύο παιχνίδια, όπως και του Αντόνιο Ροχάνο από το σημερινό καθώς ο Μαρτίν Μπαταγίνι δεν μπόρεσε να φανεί απειλητικός προς την εστία των γηπεδούχων.

Με εκπλήξεις η 11αδα του Στάικου Βεργέτη

Με σχήμα 4-2-3-1 αλλά με εκπλήξεις σε πρόσωπα παρατάχθηκε η Νίκη κόντρα στον Ιωνικό. Την εστία υπερασπίστηκε ο Μάνος Αποστολίδης, το ντουέτο των κεντρικών αμυντικών αποτέλεσαν ο Αλιατίδης και ο Βοσκόπουλος, με τους Τσιμπούκα και Σάββα Κυριακίδη να καλύπτουν το δεξί και αριστερό άκρο της άμυνας. Στον άξονα σε ρόλο αμυντικών μέσων οι Μπιτσάκος και Μπαλάφας ενώ τις δύο πτέρυγες της επίθεσης κάλυψαν οι Κάρδαρης δεξιά και Κρουθ αριστερά. Σε ρόλο επιτελικού μέσου ο Ντομίνγκεθ και μοναδική επιθετική αιχμή ο Μπαταγίνι.

Η Νίκη τη μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο μέρος

Σ’ ‘ενα πρώτο ημίχρονο που πρωταγωνίστησαν οι προσωπικές μονομαχίες και ο κ. Χρήστος Βεργέτης, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν με αποτέλεσμα να παραμείνει το 0-0 μέχρι και την ανάπαυλα. Η Νίκη είχε την πιο μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν στο 27’ ο Κουρεπίνης έσωσε την ομάδα του αποκρούοντας με τα πόδια το σουτ από πλεονεκτική θέση του Μπαλάφα. Ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε δύο φορές κίτρινη κάρτα σε παίκτες της Νίκης, ενώ χαρίστηκε να κιτρινίσει τον Νίκο Κρητικό σε διπλό σκληρό φάουλ σε αντιπάλους. Επίσης, σφύριζε με το παραμικρό φάουλ υπέρ των γηπεδούχων ενώ αντιθέτως αρνούνταν πεντακάθαρα φάουλ σε αντικανονικά μαρκαρίσματα των παικτών του Ιωνικού.

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

1’ Έναρξη

4’ Σέντρα σουτ του Μουστάκη, η μπάλα θα καταλήξει άουτ

11’ Σε κόρνερ από τα αριστερά ο Σμυρλής με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι της εστίας του Αποστολίδη

24’ Σε γέμισμα του Μπαλάφα, ο Μπαταγίνι επιχείρησε το ανάποδο ψαλιδάκι, χωρίς, ωστόσο να βρει την μπάλα, χάνοντας την ευκαιρία να απειλήσει την εστία του Κουρεπίνη

27’ Ο Κρουθ αφού άδειασε με εντυπωσιακό τρόπο τον Σμυρλή από τα αριστερά, έκανε τη σέντρα με τον Μπαλάφα να πλασάρει από κοντά και τον Κουρεπίνη να απομακρύνει ενστικτωδώς με τα πόδια πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή της εστίας

31’ Ο Σμυρλής θα πασάρει με το κεφάλι στον Κουιρουκίδη, όμως το σουτ του επιθετικού του Ιωνικού θα κοντράρει στον Βοσκόπουλο και θα περάσει κόρνερ

32’ Σουτ του Ντομίνγκεθ από καλή θέση μέσα στην περιοχή, θα πέσει στη δεξιά του γωνία ο Κουρεπίνης και μπλοκάρει

39’ Διαγώνιο σουτ του Σμυρλή, μέσα από την περιοχή, πέφτει και αποκρούει ο Αποστολίδης. το σου στη συνέχεια του Στέλιου Κρητικού, πέρασε άουτ

46’ Τέλος του πρώτου μέρους

Πλήρωσε ακριβά τα λάθη της

Μετά το μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο και κράτησαν τη Νίκη σε θέση άμυνας για περίπου δέκα λεπτά. Όσο τα λεπτά κυλούσαν οι «Βολιώτες» βρήκαν τον τρόπο πρώτα να ισορροπήσουν και στη συνέχεια να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις να πετύχουν το πολυπόθητο τέρμα που θα τους έβαζε σε θέση φαβορί για τη νίκη. Στο 62’, μετά από μία όμορφη επιθετική ανάπτυξη, ο Ντομίνγκεθ βρέθηκε σε θέση βολής όμως το σουτ που έκανε κόντραρε σε σώματα αμυντικών και απομακρύνθηκε. Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Ιωνικός άνοιξε το σκορ στο 69’ όταν ο Βλαχομήτρος θα εκμεταλλευτεί την αδράνεια της άμυνας των φιλοξενούμενων σε πλάγιο από δεξιά και με σουτ στην κλειστή γωνία θα γράψει το 1-0. Οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη δεν βρήκαν αντίδραση στη ψυχρολουσία του 69’ και τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου θα δεχθούν και δεύτερο τέρμα, όταν ο Πολίμος, αφού απέφυγε τον Κάρδαρη από τα αριστερά, σέρβιρε συρτά στον Στέλιο Κρητικό που με σεντερφορίσια προβολή διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

46’ Έναρξη

60’ Ο Αλιατίδης θα κοντράρει το σουτ του Σμυρλή από καλή θέση, αποσοβώντας τον κίνδυνο για την ομάδα του

62’ Ο Κυριακίδης θα γυρίσει προς την εστία από αριστερά, ο Ντομίνγκεθ στην κίνηση θα κάνει το σουτ με την μπάλα να κοντράρει σε σώματα και να απομακρύνεται

69’ Γκολ ο Ιωνικός. Μετά από πλάγιο των γηπεδούχων ο Βλαχομήτρος κοντρόλαρε και με το με σουτ στην κλειστή γωνία του Αποστολίδη άνοιξε το σκορ

87’ 2-0 ο Ιωνικός. Ο Πολίμος έκανε την κούρσα από τα αριστερά, σέντραρε, με τον Στέλιο Κρητικό να κάνει το 2-0 με προβολή

92’ Σέντρα του Κυριακίδη από τα αριστερά, ο Μπαταγίνι με γυριστό σουτ θα στείλει την μπάλα πάνω από το δοκάρι της εστίας του Κουρεπίνη

94′ Τέλος του αγώνα

Σκόρερ: Βλαχομήτρος (69’), Στ. Κρητικός (87’)

Κίτρινες: Βοσκόπουλος (6’), Σ. Κυριακίδης (30’), Φουρλάνος (52’), Μάναλης (85’)

Οι συνθέσεις

Ιωνικός: Κουρεπίνης, Μουστάκης, Φουρλάνος, Ιωάννου, Πολίμος, Ν. Κρητικός, Γκοτσουλιάς, Κουιρουκίδης (64’ Μάναλης), Βλαχομήτρος (85’ Κολλαράς), Σμυρλής (66’ Ματσούκας), Στ. Κρητικός

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης, Σ. Κυριακίδης, Κάρδαρης, Βοσκόπουλος, Τσιμπούκας (59’ λ.τρ. Καμπαγέρο), Αλιατίδης, Μπιτσάκος (76’ Οικονομίκος), Μπαλάφας, Ντομίγνκεθ, Μπαταγίνι, Κρουθ

Διαιτητής: Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας)