Το πανόραμα της 17ης αγωνιστικής στην Α’ ΕΠΣΘ

Εύκολα ο Σαρακηνός ξεπέρασε το εμπόδιο της ΑΕ 2002 με 3-0 εκτός έδρας και παράμεινε στην κορυφή της Α’ ΕΠΣΘ, μετά από 17 αγωνιστικές. Με νίκες προχώρησαν, επίσης εκτός έδρας, Δήμητρα και Αίας επί της Σκιάθου και της Ακρόπολης αντίστοιχα με το ίδιο σκορ (1-2). Ο Ρήγας άνετα νίκησε με 5-1 τον Πύρασο, με την βαθμολογική κατάσταση στις πρώτες θέσεις της Α΄ ΕΠΣΘ να παραμένει αναλλοίωτη. Επίσης, νίκησαν Τοξότης (την Αγία Παρασκευή με 2-0) και Αγία Άννα με 5-0 τη Δάφνη. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής στην Α’ κατηγορία:

ΑΕ 2002-Σαρακηνός 0-3
Ο Σαρακηνός επικράτησε εκτός έδρας με 0-3 της Α.Ε. 2002, πετυχαίνοντας την 4η συνεχόμενη νίκη του στην Α’ ΕΠΣΘ και διατηρώντας απόσταση δύο βαθμών από τους διώκτες του, Δήμητρα και Ρήγα Φεραίο.
Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, στο 65’, ο Τζίκας, κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Ανέστης Μαστακούλης, με τον Μητράκο να αποκρούει. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Μοράλες πλάσαρε από κοντά γράφοντας το 0-1.
Στο 70’ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Βερντόβα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Σαρακηνός έφτασε στο 0-2 με τον Ανέστη Μαστακούλη, στο 82’. Οι φιλοξενούμενοι, στο 88’ κατάφεραν να πετύχουν και τρίτο τέρμα. Ο Γιαμαλής επιχείρησε το σουτ από μακρινή απόσταση, σημειώνοντας το 0-3.

Σκιάθος-Δήμητρα 1-2
Σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Δήμητρα επικρατώντας με 2-1 της Σκιάθου. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 43ο λεπτό. Μετά από μπαλιά του Κρανά, ο Αραπίτσας πέτυχε με σουτ το 0-1.
Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 62’ με κεφαλιά του Νικολαΐδη. Η Δήμητρα στη συνέχεια άσκησε πίεση στα καρέ της Σκιάθου για να φτάσει στο γκολ. Το πέτυχε στο 69’ με πλασέ του Τσιάτσιου, για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό 1-2.

Ακρόπολη-Αίας 1-2
Αν και ο Αίας βρέθηκε να χάνει με 1-0 από την Ακρόπολη στο Σέσκλο με γκολ του Παγώνη στο 47’, η ομάδα της Σούρπης κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πάρει το «τρίποντο» στο 90’, επικρατώντας με 2-1. Η ισοφάριση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 62’ με τον Θανάση Κατσαβριά, για να γίνει το 1-2 στην εκπνοή και πάλι από τον Θανάση Κατσαβριά.

Ρήγας-Πϋρασος 5-1
Άλλη μία νίκη, την έκτη συνεχόμενη, σημείωσε ο Ρήγας Φεραίος. Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν στο Βελεστίνο με το ευρύ 5-1 του Πυράσου. «Χατ τρικ» πέτυχε ο Νίκος Καλαϊτζίδης (8’, 36’ πεν., 45+2’ πεν.), ενώ για τους γηπεδούχους σκόραραν και οι Καραγιάννης (71’), Σουγκάρης (80’). Ο Δημήτρης Ζιώγας σημείωσε το γκολ της ομάδας της Νέας Αγχιάλου στο 54’.

Τοξότης-Αγ. Παρασκευή 2-0
Ο Τοξότης υπερασπίστηκε την έδρα του κερδίζοντας με 2-0 την Αγία Παρασκευή. Στο 71ο λεπτό ο Ντίτσιος κέρδισε πέναλτι που αξιοποίησε ο Λευτέρης Δενελάβας. Πριν την εκτέλεση του πέναλτι αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους ο Λέτσος.
Στο 80’ η Αγία Παρασκευή έχασε πέναλτι με τον Μεγαγιάννη, το οποίο απέκρουσε ο Μπράνος. Για να γίνει στο 85’ με πλασέ του Γερακίνη το 2-0 για τον Τοξότη.

Αγία Άννα-Δάφνη 5-0
Η Αγία Άννα επικράτησε με το ευρύ 5-0 της Δάφνης, με πρωταγωνιστή το νεαρό Ματθαίου, ο οποίος σημείωσε «χατ τρικ». Πριν συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο και συγκεκριμένα στο 14’ ο Ματθαίου άνοιξε το σκορ με πλασέ. Στην επανάληψη η Αγία Άννα σημείωσε άλλα τέσσερα τέρματα. Ο Σέττος στο 55’ με σουτ έγραψε το 2-0, ενώ στο 70’ έγινε το 3-0 από τον Ματθαίου. Ακολούθησε το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Σέττου στο 39’ για το 4-0, για να κλείσει το σκορ ο Ματθαίου στο 84’ με πλασέ μέσα από την περιοχή, σημειώνοντας «χατ τρικ».

Πρωτεσίλαος-Ιάσων Α.Μ. 3-0 α.α.
Ο Πρωτεσίλαος πήρε στα «χαρτιά» το παιχνίδι με τον Ιάσονα Α.Μ., ο οποίος αποχώρησε από το πρωτάθλημα.