Με σούπερ Τσιώλη επέστρεψε στις νίκες

Την επιστροφή της στα νικηφόρα αποτελέσματα πέτυχε η Νίκη Βόλου κερδίζοντας τον Διαγόρα με σκορ 2-1, στη Νεάπολη, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Football League. Με τον Αποστόλη Τσιώλη να πετάει φωτιές και τον Λούκας Γκαρσία να δίνει άλλη ποιότητα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, οι Βολιώτες επιβλήθηκαν δίκαια της ροδίτικης ομάδας και θα μπορούσαν να δώσουν μεγάλες διαστάσεις στο σκορ αν στο 60’ ο Αργεντινός ευστοχούσε από θέση τετ α τετ κι έκανε το 3-0. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Τσιώλη στο 6’ και διπλασιάσαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκαρσία στο 42’. Οι Ροδίτες μείωσαν στο 62′ με τον Μπουρλάκη και μετέτρεψαν σε θρίλερ τα τελευταία 30 λεπτά του αγώνα.

Η Νίκη Βόλου μετά τη σημερινή της επιτυχία κλείνει την παρένθεση των αρνητικών αποτελεσμάτων (ισοπαλία με Αιγάλεω και ήττα από τον Ιωνικό) και πάει με ψυχολογία στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό Βόλου, που είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο 22 Φεβρουαρίου.

Επιστροφή Γκαρσία

Με τον Λούκας Γκαρσία να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση και στο βασικό σχήμα, παρατάχθηκε η Νίκη Βόλου κόντρα στον Διαγόρα. Την εστία υπερασπίστηκε ο Αποστολίδης, ενώ την αμυντική γραμμή από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτέλεσαν οι Κάρδαρης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης και Σάββας Κυριακίδης. Μπροστά από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο σε ρόλο αμυντικού χαφ ο Τσιμπούκας με τους Ιορδανίδη και Ντομίνγκεθ λίγο πιο προωθημένους αριστερά και δεξιά του. Την δεξιά πτέρυγα της επίθεσης κάλυψε ο Γκαρσία, την αριστερή ο Τσιώλης με μοναδική επιθετική αιχμή τον Μπαταγίνι.

Πετούσε φωτιές ο Τσιώλης – Στο καναβάτσο ο Διαγόρας

Μ’ έναν Τσιώλη που πετούσε φωτιές και αποτελούσε μόνιμη απειλή για την εστία των φιλοξενούμενων, η Νίκη προηγήθηκε 2-0, σημειώνοντας ένα τέρμα στην αρχή κι ένα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Αποστόλης Τσιώλης άνοιξε το σκορ στο 6’ με όμορφο σουτ από μέσα αριστερά και κέρδισε το πέναλτι στο 41’ που μετέτρεψε σε γκολ ο Λούκας Γκαρσία, ένα λεπτό αργότερα. Ο Διαγόρας είχε μία καλή στιγμή στο ματς έχοντας δοκάρι στο 23’, σε σουτ του Κασνέτσι.

Το φιλμ του1ου ημιχρόνου

1’ Έναρξη

6’ 1-0 η Νίκη. Ο Κάρδαρης άλλαξε το παιχνίδι από τα δεξιά προς μέσα αριστερά, ο Τσιώλης κατέβασε όμορφα και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας, γράφοντας το 1-0 για τη Νίκη

11’ Ο Ντομίγνκεθ έστρωσε στον Ιορδανίδη, το σουτ του μέσου της Νίκης από το ύψος της περιοχής πέρασε ψηλά άουτ

20’ Μετά από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Ιορδανίδη που από τα 20 μέτρα σούταρε με δύναμη, με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το δοκάρι της εστίας του Τσέλιου

23’ Δοκάρι για τον Διαγόρα. Σε εκτέλεση κόρνερ των φιλοξενούμενων, η μπάλα στρώθηκε στον Κασνέτσι που μέσα από την περιοχή σούταρε με δύναμη, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αποστολίδη

25’ Σε γρήγορη αντεπίθεση που ξεκίνησε από τα πόδια του Γκαρσία και αφού πέρασε από τον Ντομίνγκεθ, η μπάλα έφτασε μέσα αριστερά στον Τσιώλη που επιχείρησε ένα τεχνικό σουτ και κατέληξε άουτ

32’ Σουτ του Τσιώλη μέσα από την περιοχή και πλάγια αριστερά, η μπάλα θα κοντράρει στον Προβατίδη και θα περάσει κόρνερ. Το κόρνερ πέρασε ανεκμετάλλευτο για τη Νίκη.

41’ Πέναλτι για τη Νίκη. Στην προσπάθειά του να σταματήσει τον Τσιώλη, ο Χουζούρης θα κάνει χέρι εντός της περιοχής, με τον κ. Ντάουλα να δείχνει το σημείο του πέναλτι

42’ 2-0 η Νίκη. Ο Λούκας Γκαρσία ευστόχησε από τα 11 μέτρα, κάνοντας το 2-0 για τη Νίκη Βόλου.

46’ Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Δεν «κλείδωσε» και κινδύνεψε…

Η Νίκη έχασε την ευκαιρία να κάνει το 3-0 με τη μεγάλη ευκαιρία του Λούκας Γκαρσία στο 60’ και για ακόμη μία φορά ίσχυσε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 2-1 με τον Μπουρλάκη, δύο λεπτά αργότερα. Το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ μέχρι το τελικό σφύριγμα του κ. Ντάουλα καθώς το τελικό αποτέλεσμα κρεμόταν σε μία κλωστή. Ο Διαγόρας προσπάθησε με γεμίσματα να απειλήσει όμως το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και η Νίκη κατέκτησε ένα ακόμη τρίποντο.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

1’ Έναρξη

55’ Κούρσα του Μπουρλάκη από τα αριστερά, μέσα από την περιοχή θα προσπαθήσει να πλασάρει τον Αποστολίδη, με τον πορτιέρε της Νίκης να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια

57’ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Αυγενικού από μακρινή απόσταση, θα μπλοκάρει εύκολα ο Αποστολίδης

60’ Ο Λούκας Γκαρσία αφού απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του, έφτασε μπροστά στον Τσέλιο, με τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να σώζει στο πλασέ του Αργεντινού

62’ 2-1 ο Διαγόρας. Ο Ευαγγελιδάκης σέντραρε από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Μπουρλάκη που με σουτ από κοντινή απόσταση μειώνει σε 2-1

85’ Σουτ του Πινιώτη από το ύψος της περιοχής, άουτ η μπάλα

89’ Σουτ του Κώστα Κυριακίδη, πάνω από το δοκάρι η μπάλα

93’ Τέλος του αγώνα

Σκόρερ: Τσιώλης (6’), Γκαρσία (42’) – Μπουρλάκης (62’)

Κίτρινες: Τσιώλης (30’), Παπαδόπουλος Θ. (39’), Ευαγγελιδάκης (52’), Αλιατίδης (69’)

Οι συνθέσεις:

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης, Τσιμπούκας, Σ. Κυριακίδης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Ντομίνγκεθ, Τσιώλης (81’ Βοσνιάδης), Κάρδαρης, Γκαρσία, Ιορδανίδης(72’ Κ. Κυριακίδης), Μπαταγίνι

Διαγόρας Ρόδου: Τσέλιος, Χουζούρης (44’ Ευαγγελιδάκης), Μανωλάκης, Παπαδόπουλος, Προβατίδης, Κασνέτσι, Αυγενικού (77’ Αθανασίου), Γεωργίου, Μπουρλάκης, Πινιώτης (86’ Γούλας), Πατσαρούχας

Διαιτητής: Φώτιος Ντάουλας (Δυτικής Αττικής)

Βοηθοί: Χρήστος Πλακάς (Δυτικής Αττικής), Κωνσταντίνος Οικονόμου (Δυτικής Αττικής)

4ος: Ιωάννης Παραδεισόπουλος (Πιερίας)

Παρατηρητής: Σπυρίδων Πουγκακιώτης (Φθιώτιδας)