Πήρε το …αίμα της πίσω στην Καβάλα

Της το χρωστούσε η τύχη και της το ανταπέδωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στην Καβάλα. Η Νίκη με τον τρόπο που έχασε τέσσερις βαθμούς στα τελευταία δύο παιχνίδια πρωταθλήματος, με Ολυμπιακό Βόλου και Τρίγλια, κέρδισε εκτός έδρας την Καβάλα και συνεχίζει να ελπίζει για τη δεύτερη προνομιούχο θέση, καθώς ο Ιωνικός αυτοκτόνησε στην Τρίγλια. Συγκεκριμένα, η βολιώτικη ομάδα κέρδισε στην Καβάλα χάρη σε τέρμα του Κρουθ στο 94’ μετά από όμορφη ενέργεια και σέντρα του Μπαταγίνι. Το συγκρότημα του Στάικου Βεργέτη ήταν καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο όταν και δημιούργησε καθαρές ευκαιρίες για να σκοράρει, δεν πλήρωσε το μέτριο ξεκίνημά της στο δεύτερο μέρος και χτύπησε με τον Ισπανό στις καθυστερήσεις, στερώντας από τους γηπεδούχους τη δυνατότητα να αντιδράσουν.

Η απόσταση από τη δεύτερη θέση που συνεχίζει να βρίσκεται ο Ιωνικός, μειώθηκε στους τρεις πόντους και πλέον όλα τα βλέμματα στρέφονται στον τελικό του Ασπρόπυργου όπου η Νίκη θα επιδιώξει να κατακτήσει ακόμη ένα τρίποντο ώστε να παραμείνει σε τροχιά ανόδου.

Ο Δήμιζας κράτησε το μηδέν για την Καβάλα

Μπορεί η Καβάλα να είχε την μπάλα στα πόδια της για περισσότερο χρονικό διάστημα, στο πρώτο μέρος, όμως η Νίκη ήταν αυτή που δημιούργησε τις καθαρές ευκαιρίες να προηγηθεί. Μόλις στο 2’ το δυνατό σουτ του Μπιτσάκου εξουδετέρωσε ο πορτιέρε των γηπεδούχων ενώ ο Δήμιζας, που έχει φορέσει τη φανέλα της Κ20 της Νίκης στη Σούπερ Λιγκ, είπε «όχι» και στο συρτό σουτ του Κρουθ μέσα από την περιοχή στο 44’.

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

1’ Έναρξη

2’ Δυνατό σουτ του Μπιτσάκου, θα βγάλει σε κόρνερ ο Δήμιζας

23’ Ο Ντομίνγκεθ εκτέλεσε συρτά το φάουλ από το ύψος της περιοχής της Καβάλας με την μπάλα να περνά δίπλα από αριστερό δοκάρι της εστίας του Δήμιζα

26’ Σουτ του Σκαθαρούδη, η μπάλα θα κοντράρει σε πόδια παίκτη της Νίκης και θα καταλήξει σε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο για την Καβάλα

32’ Γυριστό σουτ του Μπαταγίνι, μέσα από την περιοχή, η μπάλα θα καταλήξει άουτ

41’ Η μπάλα μετά από κόντρες θα φτάσει στον Σκαθαρούδη, το σουτ του οποίου από θέση μέσα αριστερά θα καταλήξει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της εστίας του Αποστολίδη

44’ Ο Κρουθ από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή δεν θα μπορέσει να νικήσει τον Δήμιζα στο σουτ που επιχείρησε

45’ Τέλος του 1ου ημιχρόνου

Πήρε το αίμα της πίσω στις καθυστερήσεις

Με τον Μπαταγίνι να σερβίρει και τον Κρουθ με κεφαλιά να σκοτώνει την Καβάλα στις καθυστερήσεις η Νίκη πήρε πίσω το αίμα της για τον τρόπου που έχασε τέσσερις βαθμούς στα προηγούμενα δύο παιχνίδια, με Ολυμπιακό Βόλου και Τρίγλια. Οι Καβαλιώτες μπήκαν με περισσότερο πάθος στο δεύτερο ημίχρονο, όμως η Νίκη ισορρόπησε και στο τέλος πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς χάρη στη μαχητικότητα του Μπαταγίνι και την εκτελεστική δεινότητα του Άλεξ Κρουθ.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

46’ Έναρξη

51’ Δυνατό σουτ του Ορφανίδη από το ύψος της περιοχής, δίπλα από δεξί δοκάρι του Αποστολίδη η μπάλα

62’ Σουτ του Καθάριου από καλή θέση μέσα την περιοχή της Νίκης, άουτ η μπάλα. Οι παίκτες της Νίκης διαμαρτύρονται, δικαίως, για επιθετικό φάουλ στον Αποστολίδη

64’ Σουτ του Σκαθαρούδη, θα σώσει ο Αποστολίδης διώχνοντας σε κόρνερ

81’ Ακυρώνεται γκολ της Καβάλας. Ο Γαβρηιλίδης στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο Παπαδόπουλος που επηρεάζει τη φάση είναι σε θέση οφσάιντ

93’ Γκολ η Νίκη. Ο Μπαταγίνι έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κρουθ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1

97’ Τέλος του αγώνα

Κίτρινες: Μπαλάφας (42’), Αποστολίδης (62’), Κρουθ (80’), Λ. Ορφανίδης (82’), Κουτσούμπας (86’), Μπιτσάκος (93’)

Σκόρερ: 94’ Κρουθ

Καβάλα (Π. Δερμιτζάκης): Δήμιζας, Καζαντζίδης (49’ λ.τρ. Λ. Ορφανίδης), Γαβρηιλίδης, Μαρκόπουλος, Κέρθι, Καθάριος (87’ Οκάν), Στίκας, Μαϊδανός, Ορφανίδης, Κουτσούμπας, Σκαθαρούδης (71’ Β. Παπαδόπουλος)

Νίκη Βόλου: (Στ. Βεργέτης): Αποστολίδης, Σ. Κυριακίδης, Κάρδαρης (17’ λ.τρ. Κ. Κυριακίδης- 90’ λ. τρ. Βοσκόπουλος), Αλιατίδης, Τσιμπούκας, Μπαλάφας, Μπιτσάκος, Ντομίνγκεθ (71’ Καμπαγέρο), Γκαρσία, Κρουθ, Μπαταγίνι

Διαιτητής: Ελευθέριος Κατόπης (Σάμου)

Βοηθοί: Αθανάσιος Καραγιάννης (Θράκης), Κωνσταντίνος Τσακίρης (Δράμας)