Όλη η δράση στην Α’ ΕΠΣΘ, βαθμολογία-επόμενη αγωνιστική

Ολοκληρώθηκε η 20η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΘ. Η Δήμητρα μετά και νέα νίκη που σημείωσε επί της Δάφνης με 3-1 (όγδοη σερί στο πρωτάθλημα), φιγουράρει μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με τον Ρήγα Φεραίο (μεγάλο νικητή στο ντέρμπι με τον Σαρακηνό), να είναι δεύτερος, δύο βαθμούς πίσω από τη Δήμητρα. Αναλυτικά:

Δήμητρα-Δάφνη 3-1
Η προέλαση της Δήμητρας συνεχίζεται. Η ομάδα της Ευξεινούπολης νίκησε με 3-1 τη Δάφνη εντός έδρας, σημειώνοντας την όγδοη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΘ, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας με 48 βαθμούς, δύο περισσότερους από τον Ρήγα Φεραίο και τέσσερις από τους Σαρακηνό και Αίαντα Σούρπης.
Το 1-0 σημειώθηκε στο 15ο λεπτό. Συγκεκριμένα, ο Κλουκουτάρας με ωραίο πλασέ νίκησε τον Αβδελά. Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 2-0 για τη Δήμητρα. Στο 50’ ο Κρανάς με πλασέ παραβίασε για δεύτερη φορά την εστία της Δάφνης.
Στο 67’ ο Κοντοβάς πλάσαρε εύστοχα πάνω για το 3-0. Η Δάφνη μείωσε το σκορ στο 81ο λεπτό με κεφαλιά του Τσορμπαντζή.

Σαρακηνός-Ρήγας 1-2
Μεγάλη εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο Ρήγας Φεραίος, επικρατώντας με 2-1 του Σαρακηνού, στο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής στην Α’ ΕΠΣΘ. Το παιχνίδι, που διεξήχθη στη φυσική έδρα του Σαρακηνού, είχε πολλές συγκινήσεις που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που το παρακολούθησαν. Δίχως οι Βελεστινιώτες να πιάσουν σπουδαία απόδοση, κατάφεραν στο 6’ να προηγηθούν με 0-1 με γκολ του Νίκου Καλαϊτζίδη.
Στο 29’ ο Σαρακηνός ισοφάρισε σε 1-1, όταν ο Μαυρίδης έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Καρακίτσιος στην προσπάθειά του να απομακρύνει πέτυχε αυτογκόλ. Στο 72’ ο διαιτητής Σκουλάς έδειξε το σημείο του πέναλτι στην ανατροπή του Κωνσταντάκου από τον Ράπτη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζίκας, αλλά ο Αποστόλης Καλαϊτζίδης έπεσε σωστά στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε.
Για να φτάσουμε στο 89’ και στο 1-2. Ο Σουγκάρης έξω από την περιοχή με έναν… κεραυνό, έστειλε στο αριστερό «παραθυράκι» του Γράντα.

Αίας-Αγ. Παρασκευή 2-0
Ο Αίας επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Αγίας Παρασκευής χάρη σε δύο τέρματα του Αραπίτσα. Στο 47’ ο Αραπίτσας μπήκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή και κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος για το 1-0. Μετά από δέκα λεπτά, ο Αραπίτσας πραγματοποίησε ωραία ατομική ενέργεια, περνώντας και τον τερματοφύλακα, Κοντοστάθη και πλάσαρε προ κενής εστίας για το 2-0.

Πρωτεσίλαος-Τοξότης 0-0
Πρωτεσίλαος και Τοξότης έμειναν «άσφαιροι» στο μεταξύ τους παιχνίδι στον Πτελεό. Το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών αν και υπήρξαν ευκαιρίες για γκολ. Η μεγαλύτερη ήταν για τους γηπεδούχους στο 3’ όταν ο Άλμπα εκτέλεσε πέναλτι το οποίο απέκρουσε ο Μπράνος.

Σκιάθος-ΑΕ 2002 2-0
Η Σκιάθος κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Α.Ε. 2002, χάρη σε δύο εκτελέσεις πέναλτι, επικρατώντας των αντιπάλων της με 2-0. Στο 55’, ο Ν. Πρίφτι κέρδισε πέναλτι και ο Νικολαΐδης εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ν. Πρίφτι κέρδισε νέο πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος για το 2-0. Στο 80’ ο Στουμποβίκος έστειλε τη μπάλα με το κεφάλι στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Σκιάθου.

Ακρόπολη-Αγία Άννα 0-4
Εμφατική νίκη στην έδρα της Ακρόπολης πέτυχε, η Αγία Άννα, η οποία επικράτησε με 0-4. Στο 35’ ο Σέττος με κοντινό πλασέ έγραψε το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σέττος χρίστηκε και πάλι σκόρερ, σημειώνοντας το 0-2, με τον ίδιο τρόπο. Στο 80’ ο Ματθαίου πλάσαρε τον Στούκα για το 0-3. Μετά από πέντε λεπτά, ο Γάτος πραγματοποίησε νέα πολύ καλή προσπάθεια από τα δεξιά, βγάζοντας σέντρα με αποδέκτη τον Ματθαίου, ο οποίος δοκίμασε το δυνατό σουτ μέσα από την αντίπαλη περιοχή, νικώντας τον πορτιέρο των γηπέδων για το 0-4.

Ιάσων Α.Μ.- Πύρασος 0-3 α.α.
Ξεκούραστο «τρίποντο» για τον Πύρασο, αφού πήρε στα «χαρτιά» με 0-3 το εκτός έδρας παιχνίδι του με τον Ιάσονα, αφού η ομάδα της Άλλης Μεριάς έχει αποχωρίσει από το πρωτάθλημα.

Μετά την ολοκλήρωση της 20ης αγωνιστικής στην Α’ τοπική κατηγορία της ΕΠΣΘ η Δήμητρα βρίσκεται στην 1η θέση της βαθμολογίας με 48 βαθμούς (έχει να επιδείξει σερί οκτώ νικών), με τον Ρήγα Φεραίο να είναι στη 2η θέση με 46. Ακολουθούν Σαρακηνός και Αίας με 44. Αναλυτικά η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στην Α’ ΕΠΣΘ: