Με το …δεξί ο Γ.Σ.Βόλου, 64-52 τους Νέους Αθλητές Νίκης

Με το …δεξί ξεκίνησε ο Γ.Σ.Βόλου το πρωτάθλημα μπάσκετ της Α1 ΕΣΚΑΘ, αφού επιβλήθηκε της μαχητικής ομάδας των Νέων Αθλητών Νίκης με σκορ 64-52. Οι “μαυραετοί” είχαν ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, όπου βρέθηκαν να χάνουν με 26-8. Στην τρίτη περίοδο όμως, σοβαρεύτηκαν και κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 25-8, όχι μόνο…

…μείωσαν τη διαφορά, αλλά πέρασαν μπροστά στο 30′ με 43-34.

Στην τέταρτη περίοδο και συγκεκριμένα στο 33′  οι Νέοι Αθλητές Νίκης με δύο τρίποντα του Νικολόπουλου και καλάθι του Τύμπα και πάλι αντέδρασαν και πλησίασαν στους τέσσερις πόντους, χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι περισσότερο, αφού εμπειρότερος ο Γ.Σ.Βόλου έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Πλήγμα για τον Γ.Σ.Βόλου ήταν ο τραυματισμός του Καλογερόπουλου στο α’ δεκάλεπτο ο οποίος διακομίσθηκε στο νοσοκομείο, αφού χτύπησε στο πρόσωπο (έπαθε ράγισμα στη μύτη).

Καλύτεροι από τους νικητές οι Παυλόπουλος, Ζαρογιάννης και από τους ηττημένους οι Τύμπας, Νικολόπουλος και Σούλης.

Δεκάλεπτα: 10-18, 18-26, 43-34, 64-52

Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούκας 6, Καλογερόπουλος, Σαμαράς 5 (1τρ), Κουρουπάκης 2, Σουλιώτης 1, Χατζόπουλος 8, Παυλόπουλος 17 (2τρ), Παλάσκας 6, Τσίρος, Τέρρης, Παπαδόπουλος, Ζαρογιάννης 21.
ΝΕΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΝΙΚΗΣ (Καμακάς): Μανωλόπουλος 4, Κασελάς 3 (1 τρ), Καζεπίδης 4 (1 τρ), Κοντογιάννης Θ. , Θέος, Μακρόπουλος, Τυμπας 21 (5τρ), Νικολόπουλος 16 (2τρ), Δάφκος, Πανιόπουλος 2, Σούλης 5 (1τρ).