Τα ντέρμπι ΑΕΛ-Ολυμπιακός Β. έχουν το δικό τους χρώμα

Τα ντέρμπι του Ολυμπιακού Βόλου με τη Λάρισα έχουν το δικό τους χρώμα, είναι πάντα ιδιαίτερα και προσελκύουν το ενδιαφέρον όχι μόνο των φιλάθλων των δύο ομάδων. Πέρυσι ο Ολυμπιακός στο Αλκαζάρ είχε νικήσει δύο φορές τη Λάρισα, με το ίδιο σκορ 1-0 (σε Κύπελλο και πρωτάθλημα, με σκόρερ του Νικολιά και Μπάρμπα), ενώ είχε…

…χάσει με 3-0 στα πλέι οφ από τους «βυσσινί», όταν είχαν τότε προπονητή τον Σούλη Παπαδόπουλο.
Τελευταία φορά, πάντως, που αναμετρήθηκαν οι δύο ομάδες στο ΑΕL FC Arena ήταν την περίοδο 2012-13. Συγκεκριμένα, στις 12 Οκτωβρίου 2012 ο Ολυμπιακός είχε γνωρίσει βαριά ήττα με 3-0, με τέρματα των Δεινόπαπα, Καρανίκα και Ζεκίνια.
Σ’ αυτό το γήπεδο, πάντως, ο Ολυμπιακός είχε πανηγυρίσει μια μεγάλη νίκη για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ την περίοδο 2010-11, όταν και είχε επικρατήσει της ΑΕΛ με 2-1, με δύο τέρματα του Μάριο Μπρέσκα, ενώ για τους «βυσσινί» είχε σκοράρει με πέναλτι ο Μετίν.