Ήττα στην παράταση (83-79) για τον Γ.Σ.Βόλου στη Λάρισα

Την ήττα με 83-79 στην παράταση (κανονικός αγώνας 71-71), γνώρισε ο Γ.Σ.Βόλου στη Λάρισα από τον Εθνικό. Η βολιώτικη ομάδα που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Καλογερόπουλο, είχε την ατυχία να χάσει και με τραυματισμό τον βασικό του σέντερ και πρώτο σκόρερ της ομάδας του, τον Χρήστο Ζαρογιάννη.

Οι δύο αντίπαλοι, συμβάδιζαν σχεδόν σε όλο το παιχνίδι στο…

…σκορ με τον Εθνικό να διατηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα. Ο Σαμαράς 12” πριν τη λήξη του κανονικού αγώνα ισοφάρισε με τρίποντο, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί ο Εθνικός, πιο ψύχραιμος, έφτασε στη σημαντική επιτυχία.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 34-35, 56-48, 71-71, (παρ.) 83-79

Εθνικός Λάρισας: Ζορμπάς, Ράπτης 14(1), Λεμπέσης, Καχόπουλος 11, Πιτσαρής 7(1), Λεχμίτζος 5(1), Μαργαριτόπουλος 19(4), Καράμπουλας 2, Κρικώνης 21(4), Νασίκας 3.

Γ.Σ. Βόλου (Κοσμάτος – Ντάκης): Κωστούλας 11(3), Σέρρης, Τσαπραίλης 11(1), Σαμαράς 20(4), Σουλιώτης, Χατζόπουλος 4, Παυλόπουλος 12(2), Παλάσκας, Τσίρος, Κουρουπάκης, Τάσσος, Ζαρογιάννης 21.