Νίκες για άνδρες και γυναίκες της Αργούς

Απόλυτα επιτυχημένο ήταν το αγωνιστικό Σαββατοκύριακο για τα τμήματα βόλεϊ της Αργούς, καθώς ο άνδρες μπήκαν με το “δεξί” στο πρωτάθλημα και οι γυναίκες επικράτησαν του ΣΠΑ Καρδίτσας για τη 2η αγωνιστική του αντίστοιχου πρωταθλήματος. Αναλυτικά:

ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ Β΄ΕΘΝΙΚΗΣ ΒΟΛΕΥ ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΤΗΣ ΑΡΓΟΥΣ
Με νίκη 3-0 σετ επί της ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ, ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Β΄ εθνικής κατηγορίας βόλεϊ ανδρών για την ΑΡΓΩ, σε αγώνα της 2ης αγωνιστικής, που διεξήχθη την Κυριακή στο κλειστό Βάκης Παρασκευόπουλος Βόλου (την 1η αγωνιστική η ΑΡΓΩ είχε προγραμματισμένο ρεπό). Η Βολιώτικη ομάδα ήταν σαφώς ανώτερη από την αντίπαλό της και κυριάρχησε σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης. Με σωστή αγωνιστική ανάπτυξη και πολύ καλή επίθεση και αμυντική λειτουργία, έφτασε σχετικά εύκολα στο νικηφόρο αποτέλεσμα, απέναντι στη μαχητική και νεοφώτιστη στην κατηγορία, ομάδα του Τύρναβου. Ο προπονητής της ΑΡΓΟΥΣ είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του.
Διαιτητές του αγώνα ο κύριος Παρασκευάς Θεόδωρος και η κυρία Μαλλιάρα Κων/να του συνδέσμου διαιτητών κεντρικής Ελλάδας.

Τα σετ: 25-14,25-20,25-19

Συνθέσεις των ομάδων:
ΑΣ ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ: ( Γεωργουλάς Σπ) Τερνιώτης Α,Πασπαράκης Γ, Τσιάκαλος Δ, Ισλαμάι Λ, Παπαδημητρίου Ι,Κόκκας Στ, Φιλιππίδης Β, Σδρούλιας Στ, Φουρκιώτης Κ, Κούντριας Γερ, Ιτούδης Εμ , Βούλγαρης Κ, Λεμονής Αντ, Στρούγγης Απ .
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΥ: Ραούλης,Μαυρουδής,Λάκης,Λίλης,Κουτμουρίδης,Καμβούκος, Καρακώστας, Ευαγγελόπουλος, Κατσαρός,Δημητρίου

Την επόμενη η ΑΡΓΩ αγωνίζεται στην Καρδίτσα με τον ΣΠΑΚ σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για την εξέλιξη του πρωταθλήματος.

ΠΡΩΤΗ ΦΕΤΙΝΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ Β΄ΕΘΝΙΚΗΣ
Με σχετική άνεση επικράτησε χθες η ομάδα των γυναικών της ΑΡΓΟΥΣ του ΣΠΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ, σε αγώνα για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η Βολιώτική ομάδα πήρε μια καθαρή νίκη εκτός έδρας με 3-0 σετ, αφού είχε καλύτερη αγωνιστική ανάπτυξη στο παιχνίδι της και πολύ καλή υποδοχή. Δυσκολεύτηκε μόνο στο 3ο σετ όπου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά η ΑΡΓΩ δείχνοντας μεγαλύτερη ψυχραιμία στο τέλος το κατέκτησε, παίρνοντας έτσι μια νίκη με μεγάλη σημασία για τη συνέχεια.

Τα σετ: 19-25,20-25,26-28

ΣΠΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: (Αλεξίου) Κωνσταντίνου, Παγώνη, Παπαστεφάνου, Παπασακελαρίου, Καρακάξα, Φωτά,Τσέλιου, Παγώνη, Κοτέ, Κόλλια,Νικολάου,Τσιαμαντά
ΑΣ ΑΡΓΩ: (ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ)Τάσου,Γάκη,Τσακουμάγκου, Παπαθανασίου,Τσαντοπούλου, Ζαφειρίου, Τσιτσιγιάννη, Κανέλλου, Φιλιππίδη, Γιαλαμά, Γκαλάκου, Καλοφορίδη