Σε Ιωάννινα, Οίτη και όλη την Ελλάδα συνέχισε την δράση ο ΣΔΥ Βόλου (photos)

Τα εμπόδια δεν πτοούν ποτέ το δρομικό κίνημα, έτσι ο ΣΔΥ Βόλου συνέχισε την δράση και την προηγούμενη βδομάδα τόσο στη Μαγνησία, όσο και σε όλη την Ελλάδα. Η μεγάλη εκδρομή για τον Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων αναβλήθηκε, όχι όμως και ο αγώνας που έγινε με περιορισμένο αριθμό συμμετοχών λόγω του covid με συνέπεια οι σύλλογοι να μη μπορούν να συμμετέχουν ομαδικά. 9 δρομείς του συλλόγου εξασφάλισαν αριθμό, και η Χριστίνα Κατζουράκη ηλικίας μόλις 21 ετών κατέλαβε την 3η θέση στις γυναίκες στα 30 χιλιόμετρα με χρόνο 2.03.31. Η επιτυχία της συνοδεύτηκε από το χρηματικό έπαθλο των 150 ευρώ. Ατομικά ρεκόρ σημείωσαν η Χριστίνα Χατζηγιαννίδου με 2.36.04 και η Αλεξία Τζήμου 2.59.33, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε επίσης ο Μάκης Κοσμίδης (2.47.38), ενώ η Πέγκυ Μάρθα που όδευε για ατομικό ρεκόρ σταμάτησε στο 19ο χιλιόμετρο εξαιτίας επίθεσης από τσομπανόσκυλο, και διακομίστηκε στο νοσοκομείο όπου δέχθηκε περίθαλψη. Αποδείχθηκε για μια ακόμη φορά η ανευθυνότητα ιδιοκτητών σκύλων, καθώς και ότι το μέτρο που εφαρμόζεται για τον covid ώστε οι δρομείς να τρέχουν ατομικά αντί ομαδικά, ευνοεί τις επιθέσεις.

Μια μέρα πριν, το Σάββατο το απόγευμα έγινε η διαδρομή των 5 χιλιομέτρων, και 6ος με χρόνο 18.00 (δεύτερος στην κατηγορία του) τερμάτισε ο Ζήσης Τσουρέλης. Ακολούθησαν οι Παναγιώτης Καλόβουλος, Μιχάλης Άκερμαν, Χρυσούλα Σακαβάρα. 219 δρομείς συνολικά έτρεξαν τα 5χλμ, 438 τα 30χλμ, ενώ η διαδρομή των 10 χιλιομέτρων ακυρώθηκε ώστε να περιοριστούν οι συμμετοχές. Αναλυτικά η παρουσία των δρομέων μελών του ΣΔΥΒ:

215 (80η) Χρυσούλα Σακαβάρα 57.40

Τις καταστροφές που προξένησε ο Μεσογειακός Κυκλώνας “Ιανός” κατόρθωσε να ξεπεράσει ο 14ος Hercules Mountain Marathon που έγινε την Κυριακή στο Όρος Οίτη, στην Υπάτη Φθιώτιδας. Η τροποποίηση των διαδρομών ήταν υποχρεωτική προκειμένου να μην υπάρξει αναβολή, έτσι ο μαραθώνιος των 42,3 χιλιομέτρων μειώθηκε στα 34χλμ. ενώ δύο χιλιόμετρα κόπηκαν από τη μεσαία απόσταση. 12 δρομείς του ΣΔΥ Βόλου έτρεξαν στους αγώνες, εκ των οποίων οι 8 στον Μαραθώνιο. Μάλιστα οι Μάρω Μακροθανάση, Γιώργος Ζήκος, Λίνος Βίγκλας, Γιώργος Παπαϊωάννου, Γιώργος Τσοκάνης έκαναν τον πρώτο τους Μαραθώνιο βουνού, έστω σε μειωμένη όπως ήρθαν τα πράγματα, απόσταση. Τέταρτος τερμάτισε ο Χρήστος Αγνουσιώτης, που αναδείχθηκε και πρώτος στην ηλικιακή κατηγορία. Στα 34 χιλιόμετρα επίσης έτρεξαν οι Απόστολος Μπαρμπούλης, Θωμάς Μαλιαχόβας. Στα 15χλμ αγωνίστηκαν οι Ζήνωνας Λουλούδης, Αντωνία Ελευθεράκη, και στα 6.200 μέτρα οι Βασίλης Ζαφειρίου, Δημήτρης Κοτσίλιος. Αναλυτικότερα οι συμμετοχές του ΣΔΥΒ:

63 Δημήτρης Κοτσίλιος 54:49

Στον Lost Trail στον Όλυμπο αγωνίστηκε ο Κώστας Ραμματάς και τερμάτισε 50ος με χρόνο 11:55:43. Στον πολύ δύσκολο αυτόν αγώνα απόστασης 57 χιλιομέτρων με συνολική υψομετρική ανάβαση 4.200 μέτρα, έτρεξαν 108 δρομείς. Επίσης σε προπόνηση έτρεξε τη διαδρομή ο Κώστας Πολίτης.

Κάτι παραπάνω από εντυπωσιακός ο Στράτος Συμεωνίδης, έτρεξε σε 3 αγώνες και κατέκτησε 2 χρυσά μετάλλια και ένα αργυρό στην κατηγορία Μ65 στο 1ο Διεθνές μίτιγκ βετεράνων αθλητών στίβου στην μνήμη Αντώνη Τρίτση που έγινε το Σαββατοκύριακο στο Στάδιο του Πανελληνίου ΓΣ στην Αθήνα. Την πρώτη μέρα κέρδισε τα 200 μέτρα με 31’76, ενώ την επόμενη νίκησε στα 400 με 1.14.68, και βγήκε 2ος στα 100 με 14.42.

Την 3η θέση στον ποδηλατικό αγώνα 1η Ανάβαση Μενδενίτσας στην Φθιώτιδα με εκκίνηση από τις Θερμοπύλες, κατέλαβε ο Γιάννης Κλόκας.

Κανονικά συνεχίστηκαν την Κυριακή οι πεζοπορίες, και σειρά πήρε η κυκλική διαδρομή 14 χιλιομέτρων Λεφόκαστρο – Κάλαμος – Αργαλαστή – Λεφόκαστρο. Οι συμμετέχοντες κάθισαν επίσης στην πλατεία της Αργαλαστής, όπως και στο Λεφόκαστρο όπου δεν έχασαν την ευκαιρία του μπάνιου. Το Σάββατο θα γίνει νέα πεζοπορία, για την οποία ο σύλλογος θα ανακοινώσει σύντομα τις λεπτομέρειες. Η εκδρομή της Κυριακής του ΣΔΥΒ για τον 8ο Αχίλλειο Άθλο Φαρσάλων ματαιώθηκε, καθώς ο αγώνας δεν θα γίνει μετά τις καταστροφές που υπέστη από την πλημμύρα η περιοχή. Ο Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης που θα γινόταν στις 17 Οκτωβρίου επίσης αναβλήθηκε, και τα μέλη του ΣΔΥΒ που είχαν γραφτεί, μπορούν να πάρουν πίσω τα χρήματα.

Σε εντατικούς ρυθμούς βρίσκονται και οι ετοιμασίες για το 1ο Γορίτσα Trail Run & MTB Festival που θα πραγματοποιήσει ο ΣΔΥΒ στις 11 Οκτωβρίου με την πολύτιμη υποστήριξη της Λέσχης Ειδικών Δυνάμεων Ν.Μαγνησίας. Την Πέμπτη 17 Σεπτεμβρίου έγινε από μέλη του συλλόγου το πρώτο test event στη διαδρομή των 6 χιλιομέτρων, και οι εικόνες της διαδρομής άφησαν με τις καλύτερες εντυπώσεις όσους τις είδαν στο διαδίκτυο σε όλη την Ελλάδα. Την Τετάρτη 23 του μήνα θα γίνει το test event της διαδρομής των 15 χιλιομέτρων με εκκίνηση στις 16.00 από τους πρόποδες δίπλα στο στάδιο, και μπορεί να συμμετέχει όποιος θέλει. Όσοι επιθυμούν να είναι εθελοντές στον αγώνα που θα γίνει στις 11 Οκτωβρίου, μπορούν να το αναφέρουν στους υπευθύνους του ΣΔΥ Βόλου.