Ήττες για άντρες και γυναίκες της Αργούς

Με εξαίρεση το πρώτο σετ όπου έλεγχε το παιχνίδι μέχρι τους 16 πόντους, η ομάδα των ανδρών της ΑΡΓΟΥΣ δεν κατάφερε να βρεί ρυθμό στο υπόλοιπο μέρος του αγώνα και έχασε φυσιολογικά από την ανώτερη ομάδα του ΣΠΑΚ με 3-0 σετ. Η ΑΡΓΩ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 11-5 και 16-14, αλλά στο σημείο εκείνο η εμπειρία των γηπεδούχων, με το πολύ αποτελεσματικό σέρβις και την ισχυρή επίθεσή τους, άλλαξαν τα δεδομένα και…

…μετέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση, με την κατάκτηση του σετ 25-20. Από το σημείο εκείνο και μετά , οι κυανέρυθροι φανερά επηρεασμένοι ψυχολογικά, δεν κατάφεραν να απειλήσουν ξανά την ομάδα της Καρδίτσας, η οποία κέρδισε τον αγώνα και έδειξε από την αρχή του πρωταθλήματος ότι είναι το φαβορί για την κατάκτησή του.
Τα σετ: 25-20, 25-12, 25-17
ΣΠΑΚ (Φ. Αλεξίου): Κλάρας (λ), Βασιλάκος, Μοϊάνος, Παπαδόπουλος, Μαλλιώρας, Θάνος, Τ. Παπαγεωργίου, Κ. Παπαγεωργίου, Λαζινός, Χειμωνέττος (λ), Κ. Αντωνίου, Καραθάνος, Γιαννουσάς, Καρράς.
Αργώ Βόλου (Σπ. Γεωργούλας): Κούντριας, Στρούγγης, Κόκκας (λ), Φιλιππίδης (λ), Τερνιώτης, Φουρκιώτης, Λέντιο, Τσιάκαλος, Βούλγαρης, Πασπαράκης, Παπαδημητρίου, Ιτούδης.
Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:
Μεδεών Βοιωτίας – Φθία Λαμίας 0-3 (15-25, 21-25, 13-25)
Γ.Σ. Δεσκάτης Γρεβενών – Ασκληπιός Τρικάλων 3-1 (25-21, 23-25, 25-18, 25-22)
ΣΠΑΚ – Αργώ Βόλου 3-0 (25-20, 25-12, 25-17)
ΑΕΛ – Φιλαθλητικός Λαμίας 1-3 (16-25, 22-25, 25-21, 14-25)

ΗΤΤΑ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΗΣ ΑΡΓΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΟ ΣΟΥΦΛΑΡΙΩΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ ΜΑΧΗ
Τη δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα γνώρισαν χθες οι γυναίκες της ΑΡΓΟΥΣ με 3-2 σετ από τον ΑΟ ΣΟΥΦΛΑΡΙΩΝ, σε αγώνα της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄εθνικής κατηγορίας. Χρειάστηκαν δυόμιση ολόκληρες ώρες συγκλονιστικής αναμέτρησης για να αναδείξουν τον τελικό νικητή, με την ομάδα των ΣΟΥΦΛΑΡΙΩΝ να είναι αυτή που πανηγύρισε τελικά τη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα. Τα κορίτσια του Βαγγέλη Σταθόπουλου προσπάθησαν πάρα πολύ για το θετικό αποτέλεσμα , αλλά οι Λαρισαίες φάνηκαν πιο έμπειρες στα κρίσιμα σημεία που έκριναν τον αγώνα, από τον οποίο δεν έλειψαν τα διαιτητικά λάθη.
Τα σετ: 25-23,23-25,25-23,27-25,15-12
ΑΣ ΑΡΓΩ: (ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ)Τάσου, Τσακουμάγκου,Παπαθανασίου,Τσαντοπούλου, Ζαφειρίου, Τσιτσιγιάννη,Κανέλλου,Φιλιππίδη,Γιαλαμά,Γκαλάκου,Καλοφορίδη,Σύρου
ΑΟ ΣΟΥΦΛΑΡΙΩΝ: (ΚΟΥΚΟΥΛΗΣ) Καραγιάννη,Γκαραλιάκου,Φούντα,Σουλτσιώτου, Γεωργακά,Χαλκιά ,Τσάκανου,Λίτσιο, Πλιάκα,Παπακωνσταντίνου, Χριστοδουλοπούλου, Χαλκιά Αντ,Ποπέσκου