Europa League: Η ευκαιρία για ΠΑΟΚ, τα ρέστα της η ΑΕΚ

Μία πρώτη εικόνα για τις ομάδες που θα έχουν αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους «32» της διοργάνωσης θα έχουν μετά το τέλος της σημερινής αγωνιστικής στο Europa League.

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, έχουμε αρκετά ενδιαφέροντα παιχνίδια.

Σίγουρα το… ελληνικό ενδιαφέρον αφορά τα άλλα παιχνίδια των ομίλων του ΠΑΟΚ και της ΑΕΚ, οι οποίοι αντιμετωπίζουν την Αϊντχόφεν και την Ζόρια στην Ουκρανία.

Η ισοπαλία με την Ομόνοια, έφερε «γκρίνια», αλλά αυτή με τη Γρανάδα (έστω και με τις συνθήκες που έγινε λόγω της αναμενόμενης αποχώρησης Φερέιρα), εκτός του ότι κράτησε τον ΠΑΟΚ, εντός της μάχης της πρόκρισης, έδειξε και ότι δε μπορεί να φοβηθεί πολλά από τις ομάδες του συγκεκριμένου ομίλου.

H «Ένωση» αναζητά την πρώτη της νίκη σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης μετά τον Σεπτέμβριο του 2017 και οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα θα την οδηγήσει σε πρόωρο αποκλεισμό, αφού η διαφορά που θα δημιουργηθεί από τις Λέστερ και Μπράγκα (τις άλλες δύο ομάδες του 7ου γκρουπ του Europa League) δύσκολα θα καλυφθεί.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες

Πέμπτη 5 Νοεμβρίου

1ος όμιλος
Ρόμα-Κλουζ (19:55)
Γιουνγκ Μπόις-ΤΣΣΚΑ Σόφιας (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Κλουζ 2 1-1-0 3-1 4
Ρόμα 2 1-1-0 2-1 4
Γιουνγκ Μπόις 2 0-1-1 2-3 1
ΤΣΣΚΑ Σόφιας 2 0-1-1 0-2 1

2ος Όμιλος
Ραπίντ Βιένης-Ντάνταλκ (19:55)
Άρσεναλ-Μόλντε (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Άρσεναλ 2 2-0-0 5-1 6
Μόλντε 2 2-0-0 3-1 6
Ραπίντ Βιένης 2 0-0-2 1-3 0
Ντάνταλκ 2 0-0-2 1-5 0

3ο Ομιλος

Χάποελ Μπερ Σέβα-Λεβερκούζεν (19:55)
Σλάβια Πράγας-Νις (19:55)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Λεβερκούζεν 2 1-0-1 6-3 3
Χάποελ Μπερ Σέβα 2 1-0-1 3-2 3
Σλάβια Πράγας 2 1-0-1 2-3 3
Νις 2 1-0-1 3-6 3

4ος Όμιλος
Λεζ Πόζναν-Σταντάρ Λιέγης (19:55)
Μπενφίκα-Ρέιντζερς (19:55)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Μπενφίκα 2 2-0-0 7-2 6
Ρέιντζερς 2 2-0-0 3-0 6
Λεχ Πόζναν 2 0-0-2 2-5 0
Σταντάρ Λιέγης 2 0-0-2 0-5 0

5ος Όμιλος
ΠΑΟΚ-Αϊντχόφεν (19:55)
Ομόνοια-Γρανάδα (19:55)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Γρανάδα 2 1-1-0 2-1 4
Αϊντχόφεν 2 1-0-1 3-3 3
ΠΑΟΚ 2 0-2-0 1-1 2
Ομόνοια 2 0-1-1 2-3 1

6ος Όμιλος
Ριέκα-Νάπολι (19:55)
Σοσιεδάδ-Άλκμααρ (19:55)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Αλκμααρ 2 2-0-0 5-1 6
Νάπολι 2 1-0-1 1-1 3

Σοσιεδάδ 2 1-0-1 1-1 3

Ριέκα 2 0-0-2 1-5 0

7ος όμιλος
Λέστερ-Μπράγκα (22:00)
Ζόρια-ΑΕΚ (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Λέστερ 2 2-0-0 5-1 6
Μπράγκα 2 2-0-0 5-1 6
ΑΕΚ 2 0-0-2 1-5 0
Ζόρια 2 0-0-2 1-5 0

8ος Όμιλος
Σέλτικ-Σπάρτα Πράγας (22:00)
Μίλαν-Λιλ (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Μίλαν 2 2-0-0 6-1 6
Λιλ 2 1-1-0 6-3 4
Σέλτικ 2 0-1-1 3-5 1
Σπάρτα Πράγας 2 0-0-2 1-7 0

9ος Όμιλος
Σίβασπορ-Καραμπάχ (19:55)
Βιγιαρεάλ-Μακάμπι Τελ Αβίβ (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Βιγιαρεάλ 2 2-0-0 8-4 6
Μακάμπι Τελ Αβίβ 2 2-0-0 3-1 6
Καραμπάχ 2 0-0-2 1-4 0
Σίβασπορ 2 0-0-2 4-7 0

10ος όμιλος
Λουντογκόρετς-Τότεναμ (19:55)
Αντβέρπ-ΛΑΣΚ Λιντς (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Αντβέρπ 2 2-0-0 3-1 6
Τότεναμ 2 1-0-1 3-1 3
ΛΑΣΚ Λιντς 2 1-0-1 4-6 3
Λουντογκόρετς 2 0-0-2 4-6 0

11ος Όμιλος
Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Βόλφσμπεργκερ (22:00)
Φέγενορντ-ΤΣΣΚΑ Μόσχας (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.

Βόλφσμπεργκερ 2 1-1-0 5-2 4
ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2 0-2-0 1-1 2
Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2 0-2-0 0-0 2
Φέγενορντ 2 0-1-1 1-4 1

12ος Όμιλος
Χοφενχάιμ-Σλόβαν Λίμπερετς (22:00)
Ερυθρός Αστέρας-Γάνδη (22:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η Γκολ Β.
Χοφενχάιμ 2 2-0-0 6-1 6
Ερυθρός Αστέρας 2 1-0-1 5-3 3
Σλόβαν Λίμπερετς 2 1-0-1 2-5 3
Γάνδη 2 0-0-2 1-5 0

sdna.gr