Τρεις ήττες από ΑΕΚ ο Βόλος

Τρεις φορές έχουν αναμετρηθεί Βόλος και ΑΕΚ, δύο στην κανονική περίοδο του περσινού πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ και μία για το Κύπελλο Ελλάδος της περιόδου 2018-19 (ο Βόλος εκείνη τη χρονιά αγωνιζόταν στη Φούτμπολ Λιγκ).

Η αναμέτρηση του Κυπέλλου είχε διεξαχθεί στις 20/12/2018 στο δημοτικό στάδιο της Νεάπολης, με την ΑΕΚ να επικρατεί με 3-1 για τη φάση των ομίλων. Τα γκολ της Ένωσης είχαν πετύχει οι Μοράν στο 4’ και Λιβάγια στο 59’ και στο 71’. Για τον Βόλο είχε σκοράρει στο 6ο λεπτό ο Πίσπας με κεφαλιά.

Πέρυσι για το πρωτάθλημα το πρώτο ματς είχε διεξαχθεί στη Ριζούπολη στις 20/10/2019. Ο Βόλος ηττήθηκε με 3-2, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση και παίζοντας από το 44’ με 10 παίκτες, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μουνίθ. Προηγήθηκαν οι «κυανέρυθροι» με τον Χοακίν Τόρες στο 24’, για να ακολουθήσουν τρία γκολ από την ΑΕΚ, από τους Λιβάγια στο 31’ και Μάνδαλο στο 75’ (πέναλτι) και στο 78’. Ο Στέργιος Δημόπουλος είχε μειώσει το σκορ σε 3-2 στο 83’.

Στο παιχνίδι του δευτέρου γύρου, το οποίο διεξήχθη στο Πανθεσσαλικό στις 22/1/2020, η ΑΕΚ είχε επικρατήσει εύκολα με 3-1, όντας ανώτερη στο παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο η Ένωση προηγήθηκε με 0-2, με τέρματα των Οικονόμου στο 9’ και Αλμπάνη στο 25’, ενώ στο 52’ ο Κλωναρίδης είχε σημειώσει το τρίτο τέρμα της ΑΕΚ. Ο Βόλος είχε μειώσει το σκορ σε 3-1 με κεφαλιά του Ίκερ Γκουαροτσένα.