Μεγάλη νίκη επί του Σεριφάτου για τον Κένταυρο Αγριάς

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις, για το 2015, η ανδρική ομάδα Χάντμπολ του Κενταύρου Αγριάς, καθώς κέρδισε στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου την ομάδα του Σεριφάτου Αιγίου με σκορ 22 – 19. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και ικανοποίησε τους αρκετούς φίλους του αθλήματος που βρεθήκαν στις κερκίδες του ΕΑΚ Βόλου.

Η ομάδα του Αιγίου που…

…αγωνίσθηκε χωρίς τον Στόσιτς (ο παίκτης ήταν στη σύνθεση της ομάδας αλλά δεν αγωνίσθηκε λόγο τραυματισμού) μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και είχε το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το 15ο λεπτό. Ο Κένταυρος με όπλο του για άλλη μια φορά την άμυνα κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου και να πάρει διαφορά τριών τερμάτων με τη λήξη του (11 – 8).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν συναρπαστικό με την ομάδα του Αιγίου να προσπαθεί να μειώσει το σκορ. Οι παίκτες όμως του Κενταύρου, αρκετά ψυχωμένοι κατάφερναν να έχουν πάντα λύσεις επιθετικά και έτσι η διαφορά να φτάσει στα 4 τέρματα στο 50ο λεπτό (18 – 14). Το Σεριφάτο έκανε την αντεπίθεση του στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα και κατάφερε να βάλει φωτιά στο παιχνίδι όταν μείωσε σε 19 – 17 στο 56ο λεπτό. Οι παίκτες όμως του Κενταύρου φάνηκαν αρκετά ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και πήραν άξια τη νίκη με σκορ 22 – 19.

Με την νίκη αυτή η ομάδα της Μαγνησίας έφθασε στυς 7 βαθμούς και ξέφυγε και άλλο από την ζώνη υποβιβασμού. Η νίκη μάλιστα αυτή ήρθε χρονικά στην πιο κατάλληλη στιγμή, για να αναπτερώσει το ηθικό όλων στην ομάδα.

Κένταυρος Αγριάς: Σαμαράς, Κρατήρας, Αστέρης (1), Μάνο, Μακρής (1), Κεφαλάς, Αρβανιτίδης, Λοίζου (1), Καραπαναγιωτίδης, Καρανάσιος (3), Ασαρίδης (4), Ζωναρόπουλος (7), Νούλης (1), Μιμίκος (4), Μιχαηλίδης, Κοντογιώργης.

Σεριφάτο Αιγίου: Τσουρέκης, Δημητρουλόπουλος (8), Ζάτσε (4), Αλεξόπουλος, Γκιώνης (1), Βύρλος, Διαμαντόπουλος, Κολοκυθάς, Στόσιτς, Αναστασέλος, Χατζηκωνσταντίνου, Γιαννόπουλος (2), Γιούπης (2), Νικολόπουλος, Βύρλος Δ. (2).

Πεντάλεπτα: 1 – 2, 2 – 3, 3 – 4, 7 – 5, 8 – 6, 11 – 8,
12 – 10, 13 – 11, 15 – 11, 18 – 14, 19 – 16, 22 – 19.
Πέναλτι : 2/2 – 2/2
Δίλεπτες: 5 – 5