Δεν της έκανε το χατίρι η μπάλα – Ήττα στην πρεμιέρα για τη Νίκη από το Αιγάλεω

Θύμα του άγραφου νόμου του ποδοσφαίρου έπεσε η Νίκη Βόλου καθώς είδε δύο φορές την μπάλα να σταματάει στα δοκάρια της εστίας του Σικαλιά και να πληρώνει το ένα και μοναδικό λάθος στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ στο φινάλε. Το Αιγάλεω προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσιλιγκίρη στα τέλος του πρώτου μέρους για να απαντήσει η Νίκη με τον ίδιο τρόπο στο 76′ με τον Λούκας Γκαρσία. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το τρίποντο με γκολ στα χασομέρια του αγώνα, με σκόρερ τον Μπουρλάκη.

Οι Βολιώτες μετά το γκολ της ισοφάρισης έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες να κάνουν την ολική ανατροπή, με κυριότερες τα δύο δοκάρια με πρωταγωνιστές τους Κρουθ και Γκαρσία.

Το σχήμα που παρέταξε ο Στάικος Βεργέτης

Μουδιασμένο ξεκίνημα – Σοκ στο φινάλε

Μουδιασμένα ξεκίνησε το ματς και από τις δύο ομάδες που έδωσαν μεγαλύτερη έμφαση στην αμυντική λειτουργία τους. Λιγοστές οι φάσεις στο πρώτο μέρος με τη Νίκη να έχει την μεγαλύτερη ευκαιρία στο 33′, όταν ο Κρουθ από θέση βολής δεν σημάδεψε σωστά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πήγαιναν “εν λευκώ” στα αποδυτήρια, το Αιγάλεω προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσιλιγκίρη. Μετά από κόρνερ των φιλοξενούμενων και απομάκρυνση της μπάλας, αυτή έφτασε στον Οικονομόπουλο που σούταρε προς το τέρμα με την μπάλα να σταματά στο απλωμένο χέρι του Ντομίνγκεθ και τον διαιτητή να δείχνει αμέσως την παράβαση. Δεξιά ο Περιστερίδης, αριστερά η μπάλα και 0-1 για το Αιγάλεω στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Η ολική ανατροπή σταμάτησε στα δοκάρια

Η Νίκη Βόλου μπήκε αποφασισμένη να ανατρέψει την κατάσταση στο δεύτερο μέρος ενώ αντίθετα οι παίκτες του Θωμά Γράφα προσπάθησαν από το πρώτο λεπτό να κόψουν τον ρυθμό με συνεχείς καθυστερήσεις.

Στο δίλεπτο 55′-57′ η Νίκη προειδοποίησε δύο φορές με σουτ των Κρουθ και Γκαρσία που εξουδετερώθηκαν από τον Σικαλιά. Όσο περνούσε η ώρα η πίεση αυξάνονταν και σ’ αυτό βοήθησε η αλλαγή σχηματισμού σε 3-5-2 από τον Στάικο Βεργέτη, που πέρασε τον Σαλαμούρα στη θέση του Μπαλάφα. Ο νεοεισερχόντας κάλυψε την αριστερή πτέρυγα της επίθεσης, με τον Κρουθ να πλαισιώνει τον Γκονζάλες στην περιοχή των αντιπάλων.

Στο 75′ η Νίκη κερδίζει πέναλτι σε κόρνερ του Γκαρσία από τα αριστερά, με την μπάλα να σταματά στο χέρι του Μαχαίρα. Ο Γκαρσία ευστόχησε, η Νίκη ισοφάρισε και το παιχνίδι πήρε “φωτιά”. Για ένα δεκάλεπτο οι γηπεδούχος ομάδας σφυροκόπησε τα καρέ του Σικαλιά, όμως δύο φορές η μπάλα σταμάτησε στα δοκάρια ενώ σε δυνατό σουτ του Πολίμου, υποχρέωσε τον πορτιέρε του Αιγάλεω σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Κι ενώ η Νίκη ανέβαζε στροφές για να πετύχει το νικητήριο γκολ, ήρθε η ψυχρολουσία στο φινάλε. Η μπάλα έφτασε την περιοχή της, ο Τσιμπούκας δεν μπόρεσε να διώξει, με τον Μπουρλάκη να μην αφήνει την ευκαιρία να πάει χαμένη στέλνοντας με δυνατό σουτ την μπάλα στον ουρανό των διχτύων της εστίας του Περιστερίδη.

Το φιλμ του αγώνα

1ο ημίχρονο

1’ Έναρξη

26’ Επικίνδυνη σέντρα του Κρουθ από αριστερά, έδιωξε ο Παπανικόλας πριν η μπάλα φτάσει στον Γκονζάλες

33’ Ο Κρουθ συνδυάστηκε όμορφα με τον Γκονζάλες, βρέθηκε τετ α τετ με τον Σικαλιά, όμως το πλασέ που επιχείρησε πέρασε άουτ

34’ Σέντρα του Πολίμου από αριστερά, προς τα πίσω η κεφαλιά του Κρουθ, εύκολα μπλόκαρε ο Σικαλιάς

41’ Σέντρα του Σταματάκη από αριστερά, την κεφαλιά του Μπαρμπαρούση θα μπλοκάρει εύκολα ο Περιστερίδης

45’ Πέναλτι για το Αιγάλεω: Στο κόρνερ του Τσιλιγκίρη, η μπάλα έφτασε στον Οικονομόπουλο που σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Ντομίνγκεθ, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα

46’ Γκολ για το Αιγάλεω: Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Τσιλιγκίρης, γράφοντας το 0-1.

46’ Τέλος 1ου ημιχρόνου

2ο ημίχρονο

46’ Έναρξη

55’ Σουτ του Γκαρσία έξω από την περιοχή, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Σικαλιάς

57’ Διαγώνιο σουτ του Κρουθ, εξουδετερώνει ο Σικαλιάς

75’ Πέναλτι για τη Νίκη: Σε κόρνερ του Γκαρσία από τα δεξιά, ο Κρουθ έκανε την γυριστή κεφαλιά με την μπάλα να σταματάει στο χέρι του Μαχαίρα. Ο κ. Πολυχρόνης έδειξε αμέσως το πέναλτι

76’ Γκολ για τη Νίκη: Ο Λούκας Γκαρσία εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια

79’ Ο Γκαρσία έκανε άνω κάτω την άμυνα του Αιγάλεω, έστρωσε στον Πολίμο, με το σουτ του τελευταίου να εξουδετερώνει ο Σικαλιάς

80’ Δοκάρι για τη Νίκη: Ο Κρουθ εκτέλεσε απ’ ευθείας το φάουλ από τα 20 μέτρα, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σικαλιά

86’ Νέο δοκάρι για τη Νίκη: Πανέμορφο σουτ του Λούκας Γκαρσία από το ύψος της περιοχής, η μπάλα σταμάτησε και πάλι στο δοκάρι

90’ Γκολ για το Αιγάλεω: Ο Μπουρλάκης με σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-2 για το Αιγάλεω

95’ Τέλος του αγώνα

Διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας)
Βοηθοί: Βρούζος, Μηνούδης (Πιερίας)
4ος διαιτητής: Τσιοφλίκη (Λάρισας)
Κίτρινες: Τσιμπούκας, Γκονζάλες – Σταματάκης, Αναστασίου

Νίκη Βόλου: Περιστερίδης, Τσιμπούκας, Πολίμος (93′ Θεοδωρόπουλος), Αλιατίδης, Μπαλάφας (62’ Σαλαμούρας), Αργύρης, Μέτσε, Ντομίνγκεθ, Γκαρσία, Κρουθ, Γκονζάλες (83’ Τσιώλης).

Αιγάλεω: Σικαλιάς, Μαγκάκης, Αναστασίου, Οικονομόπουλος, Παπανικόλας, Μαχαίρας, Λάσκαρης (83’ Κασνέτση),Τσιλιγκίρης (74’ Χαντί), Τσίτσαρης (54’ Μπουρλάκης), Σταματάκης, Μπαρμπαρούσης.