Πάλεψε για τη …Νίκη, πήρε την ισοπαλία στη Ρόδο

Σ’ ένα ματς που και οι δύο ομάδες  πάλεψαν με πάθος για το νικηφόρο αποτέλεσμα, Ρόδος και Νίκη αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1, αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε στο 2ο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Δελαπόρτα στο 64’, με τους Βολιώτες να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσια με τον Μέτσε, δύο λεπτά αργότερα.

Η Νίκη Βόλου επέβαλε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα τον ρυθμό της, ήταν η ομάδα που κράτησε την μπάλα στα πόδια της και προσπάθησε με οργανωμένες επιθέσεις να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να πετύχει κάποιο γκολ. Αντιθέτως οι γηπεδούχοι επέλεξαν να «χτυπάνε» στην κόντρα κατά κύριο λόγο. Η καθυστέρηση που επεδίωξε και έκανε η Ρόδος στο τέλος, δείχνει με τον πιο χαρακτηριστικό τρόπο το πώς αντιμετώπισαν οι δύο ομάδες τον αγώνα.

Με μόνη αλλαγή τον Ροχάνο αντί του Γκονζάλες

Με το σχήμα που ξεκίνησε το ματς της πρεμιέρας με το Αιγάλεω παρέταξε την ομάδα του ο Στάικος Βεργέτης κόντρα στη Ρόδο. Μοναδική αλλαγή η επιστροφή του Αντόνιο Ροχάνο στην κορυφή της επίθεσης αντί του Γκονζάλες. Τα γκολπόστ υπερασπίστηκε ο Περιστερίδης, την αμυντική γραμμή αποτέλεσαν οι Πολίμος, Μπαλάφας, Αλιατίδης και Τσιμπούκας, στον άξονα και σε ρόλο αμυντικού χαφ ο Αργύρης, μπροστά του ως εσωτερικοί μέσοι, οι Μέτσε και Ντομίνγκεθ, στη δεξιά πτέρυγα της επίθεσης ο Γκαρσία, στην αριστερή ο Κρουθ και στην κορυφή ο Ροχάνο.

Ανώτερη η Νίκη αδικείται από το αποτέλεσμα

Ανώτερη ήταν η Νίκη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Πέρα από το αναγνωριστικό πρώτο 20λεπτο, οι κυανόλευκοι κυριάρχησαν στον χώρο της μεσαίας γραμμής, επέβαλαν τον ρυθμό τους και ήταν η ομάδα που έψαχνε με ορθολογικό τρόπο την επίτευξη ενός τέρματος.

Η κυριαρχία της Νίκης ήταν καθολική στο δεύτερο μέρος, με την Ρόδο να προσπαθεί να “κλέψει” το ματς στις αντεπιθέσεις. Σε μία ανύποπτη φάση οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Δελαπόρτα, με τους ανθρώπους της Νίκης να κάνουν λόγο για καθαρό χέρι του επιθετικού της Ρόδου. Οι Βολιώτες απάντησαν άμεσα με τέρμα του Μέτσε δύο λεπτά αργότερα και θα μπορούσαν να πετύχουν την ανατροπή αν ο Γκονζάλες ευστοχούσε από το ύψος της μικρής περιοχής, στην μεγαλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων.

Το ματς

1ο ημίχρονο

1’ Έναρξη

14’ Σέντρα του Πολίμου από τα αριστερά, ο Ροχάνο δεν θα πιάσει την κεφαλιά από καλή θέση, με την μπάλα να φεύγει άουτ

16’ Αναγκαστική αλλαγή για τη Νίκη: Θεοδωρόπουλος αντί του τραυματία Πολίμου

26’ Ο Γιόνδης υποδέχθηκε την μπάλα στην περιοχή, γύρισε και σούταρε, με τον Περιστερίδη να μπλοκάρει την μπάλα

29’ Ο Περιστερίδης λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, όταν στην προσπάθειά του να μπλοκάρει σέντρα των αντιπάλων, η μπάλα του έφυγε, κατευθύνθηκε προς τα δίχτυα και την τελευταία στιγμή την έδιωξε ο ίδιος σε κόρνερ

33’ Δυνατό σουτ του Γκαρσία από μακρινή απόσταση, έσωσε για τη Ρόδο ο Πίτκας πέφτοντας την αριστερή του γωνία και διώχνοντας σε κόρνερ

40’ Ο Σερέντιουκ με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή θα απειλήσει, όμως ο Περιστερίδης δεν θα δυσκολευτεί να μπλοκάρει

43’ Δυνατό στου του Μέτσε, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πίτκα η μπάλα

45’ Μακρινό σουτ του Κρουθ, εύκολα μαζεύει ο Πίτκας

45+1’ Τέλος του 1ου ημιχρόνου

2ο ημίχρονο

46’ Έναρξη

64’ 1-0 για τη Ρόδο: Ο Δελαπόρτας χρησιμοποιώντας το χέρι του έκανε το κοντρόλ, βρέθηκε τετ α τετ με τον Περιστερίδη, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα

66’ 1-1 για τη Νίκη: Ο Κρουθ γύρισε στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων με τον Μέτσε με πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και να ισοφαρίζει για τη Νίκη

78’ Εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία, πάνω από το δοκάρι η μπάλα

79’ Σουτ του Θεοδωρόπουλου, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πίτκα η μπάλα

82’ Ο Γκονζάλες από το ύψος της μικρής περιοχής θα στείλει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

87’ Κεφαλιά του Μπαλάφα, σε φάουλ του Γκαρσία, άουτ η μπάλα

94’ Τέλος του αγώνα

Οι συνθέσεις:

Ρόδος (Βελιτζέλος): Πίτκας, Νικολόπουλος, Καψάλης, Χύσι, Καραγεώργης, Μπαξεβάνος, Σερέντιουκ (46’ Μακρής), Μαρτσάκης (77’ Σουλάι), Δελαπόρτας, Τσίπρας (74’ Λίχτι), Γιόνδης (46’ Αρναρέλλης)

Νίκη Βόλου (Βεργέτης): Περιστερίδης, Τσιμπούκας (46’ Σαλαμούρας),, Πολίμος (λ.τρ. 16’ Θεοδωρόπουλος), Αλιατίδης, Μπαλάφας, Αργύρης, Μέτσε, Ντομίνγκεθ (70’ Γκονζάλες), Γκαρσία, Κρουθ, Ροχάνο.