“Σκόνταψαν” άνδρες και γυναίκες της Αργούς

Με ήττα ξεκίνησε το 2016 για την ανδρική ομάδα της ΑΡΓΟΥΣ , η οποία έχασε με 3-1 σετ στη Λαμία από τη ΦΘΙΑ, σε αγώνα της 7ης αγωνιστικής της Β΄εθνικής κατηγορίας. Η Βολιώτικη ομάδα ξεκίνησε μουδιασμένα το παιχνίδι, με αποτέλεσμα να χάσει εύκολα το πρώτο σετ με 25-13.Η έλλειψη ρυθμού συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του 2ου σετ ,με αποτέλεσμα οι Λαμιώτες να πάρουν σημαντικό προβάδισμα στο σκορ.

Στο σημείο εκείνο οι αρκετές αλλαγές που έγιναν στη σύνθεση και κυρίως η είσοδος του νεαρού Βασίλη Φιλιππίδη, ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι , αλλά η αρχική διαφορά δεν ήταν δυνατόν να καλυφθεί με αποτέλεσμα να χαθεί το σετ 25-18. Στο 3ο σετ οι κυανέρυθροι μπήκαν με άλλον αέρα και περιορίζοντας τα λάθη κατάφεραν να το κατακτήσουν με 25-23. Δεν είχαν όμως συνέχεια και η ομάδα της Φθία πήρε και πάλι διαφορά στην αρχή του 4ου σετ , την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του (25-19), κατακτώντας δίκαια τη νίκη.
Τα σετ: 25-13,25-18,23-25,25-19
ΦΘΙΑ ΛΑΜΙΑΣ: (Χρ.Μακρής) Γαλήρόπουλος Ε,Γαληρόπουλος Θ(L),Κοντοκώστας, Αραμπόπουλος, Γιαννέλης, Δημουλάς,Πλιάτσικας,Ράπτης ,Αντωνακάκης, Μπελούμπασης.
ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ:(Σπ. Γεωργούλας) Ιτούδης, Κούντριας, Κόκκας (λ), Τερνιώτης, Φουρκιώτης, Λέντιο, Τσιάκαλος, Βούλγαρης, Πασπαράκης, Παπαδημητρίου,Φιλιππίδης.
Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:
Ασκληπιός Τρικάλων – Φιλαθλητικός Λαμίας 3-2 (28-26, 21-25, 13 – 25, 25-22, 15-13)
Δεσκάτη – ΣΠΑΚ 0-3 (13-25, 17-25, 22-25)
Φθία Λαμίας – Αργώ Βόλου 3-1 (25-13,25-18,23-25,25-19)
Α.Ψ.Λ. Μεδεών – Τύρναβος 3-1 (25-21, 27-29, 25-22, 25-19)
Γ.Σ.ΔΕΣΚΑΤΗΣ 4 βαθ. (7-19 σετ) 7 αγώνες
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β΄ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΒΟΛΕΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (7η αγωνιστική)
Την ήττα με 3-0 πρωτοπόρο της βαθμολογίας ΓΣ ΝΙΚΑΙΑΣ γνώρισε χθες η ομάδα των γυναικών της ΑΡΓΟΥΣ , σε αγώνα της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄εθνικής κατηγορίας. Η Βολιώτικη ομάδα πάλεψε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα , αλλά η εμπειρία των παικτριών της Νίκαιας δεν της επέτρεψε κάτι καλύτερο.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι κυρίες Τόκκα Αικατερίνη και Μαλλιάρα Κων/να του συνδέσμου διαιτητών κεντρικής Ελλάδας.
Τα σετ: 17-25, 19-25, 22-25
ΑΣ ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ: (Σταθόπουλος) Τάσσου ,Τσαντοπούλου,Παπαθανασίου, Τσακουμάγκου, Γερογιάννη ,Γκαλάκου,Ζαφειρίου,Φιλιππίδη, Τσιτσιγιάννη,Γάκη(L), Κανέλλου(L), Γιαλαμά,Καλοφορίδη,Τσιτρά.
ΓΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: (Ματίκας) Χατζή ,Αθανασιάδου, Νούσια, Κολοβέτσιου,Μανωλά,Λιανού, Κωσταρέλου,Μπλιάτσιου,Ακριβούλη,Παράφορου,Λουκανίκα