Επτάψυχο Περού, ξέρανε το Εκουαδόρ και… φεύγει για προημιτελικά

Με το 1,5 πόδι στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα βρίσκεται το επτάψυχο Περού!
Η παθιασμένη ομάδα του Ρικάρντο Γκαρέκα είδε το Εκουαδόρ να προηγείται στο πρώτο ημίχρονο 2-0 με τα γκολ των Ταπία (23′) και Πρεσιάδο (45’+3′), αλλά βγήκε στο δεύτερο 45λεπτο με το μαχαίρι στα δόντια και με δύο τέρματα μέσα σε ένα 5λεπτο «τσίμπησε» σπουδαίο βαθμό με το 2-2!
Το Περού, το οποίο, θυμίζουμε, στην πρεμιέρα της διοργάνωσης είχε ξεράνει την Κολομβία, ισοφάρισε με τους Λαπαντούλα (49′) και Καρίγιο (54′), άντεξε στη συνέχεια στην πίεση των ”La Tri” και πήρε την ισοπαλία, φτάνοντας, έτσι, τους 4 βαθμούς στη βαθμολογία του Β’ Ομίλου.

Από την άλλη, το Εκουαδόρ, που έχασε απίστευτη ευκαιρία στο φινάλε για να πάρει τη νίκη, έμεινε στους 2 βαθμούς, όσους έχει και η Βενεζουέλα, με το πρώτο να αγωνίζεται την τελευταία αγωνιστική κόντρα στη Βραζιλία και τη δεύτερη να παίζει με τους «Ίνκας».