Ωραίο μπάσκετ από την Εθνική και άνετη νίκη επί της Κίνας

Η Ελλάδα δεν είχε κανένα πρόβλημα να νικήσει την Κίνα (105-80) και να προκριθεί στα χιαστί όπου θα βρει μπροστά της την Τουρκία στο προτελευταίο εμπόδιο για το Τόκιο.
Κυρίως όμως βλέπεις μια (μπασκετική) Ελλάδα που τη χαίρεσαι. Με πολύ ωραίο μπάσκετ, ελκυστικό και γρήγορο, ιδιαίτερα παραγωγικό. Κάτι που πιστώνεται στον Ρικ Πιτίνο ο οποίος τόλμησε να αλλάξει το στυλ της ομάδας, χωρίς μάλιστα να έχει και το πλέον ποιοτικό ρόστερ στα χέρια του.

Οι διεθνείς ήταν πολύ συγκεντρωμένοι από την αρχή του αγώνα. Με την πρόθεση να πιέσουν ψηλά τους αντιπάλους για να δυσκολέψουν την κυκλοφορία, κατάφεραν να δημιουργήσουν από το τρίτο λεπτό μια διαφορά (10-3) έχοντας μάλιστα 2/2 τρίποντα.

Με καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση η ελληνική ομάδα έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο (17-7) στο 6’ ενώ έφτασε στο 24-10 με 1’39’’ για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Τα 11/18 σουτ της ελληνικής ομάδας και τα 3/13 αντίστοιχα των Κινέζων, συνδυαστικά με τις 8 ασίστ (για μόλις 1 λάθος) και την κυριαρχία στα ριμπάουντ (13 έναντι 5) εξηγούν το 28-14 του πρώτου δεκαλέπτου. Όπου ο Πιτίνο χρησιμοποίησε 11 παίκτες.

Με 6’28’’ για το τέλος του ημιχρόνου, η Εθνική ξέφυγε για πρώτη φορά με διαφορά 20 πόντων (38-18). Στο 16’ φτάσαμε σε double score 44-22 καθώς η καλή δουλειά στην άμυνα εξακολουθούσε κι έδινε ευκαιρίες στον αιφνιδιασμό (ήδη 11).

Το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε την ελληνική ομάδα στο 52-32 με μια εξαιρετική εμφάνιση. Και κυρίως με κάθε παίκτη να ξέρει το ρόλο του και να μην πέφτει ο ρυθμός. Τα διπλάσια ριμπάουντ (24-12), η πολύ καλή δημιουργία (15 ασίστ για 7 λάθη), το 62% στα σουτ (21/34), οι 11 πόντοι στον αιφνιδιασμό και οι 30 στο «ζωγραφιστό» έδειχναν πολλά.

Όπως και η συμμετοχή και των 12 παικτών (οι 10 σκόραραν) από το πρώτο μέρος.

Η ελληνική ομάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Πιτίνο πάντως να προσπαθεί να «φρεσκάρει» την ομάδα. Άλλωστε υπήρχε αγώνας με την Τουρκία σε λίγες ώρες και θα έπρεπε να «ζεσταθούν» όλοι όπως και να πάρουν ανάσες κάποιοι άλλοι. Ειδικά οι δύο γκαρντ, Καλάθης και Σλούκας.

Η διαφορά ήταν σταθερά ασφαλής για την ελληνική ομάδα που πάντως δέχτηκε 27 πόντους στην 3η περίοδο, μόλις 5 λιγότερους απ’ όλο το πρώτο ημίχρονο.

Όταν οι Κινέζοι μείωσαν σε 76-61 ο Πιτίνο επανέφερε τους Καλάθη και Σλούκα που πλέον ήταν ξεκούραστοι. Με τον Κασελάκη να κάνει ακόμα ένα τρομερό παιχνίδι η διαφορά πήγε και πάλι στους 20 (σκορ 84-64). Κανένα πρόβλημα…

Στο 36’ η διαφορά έφτασε στο +26 (σκορ 92-66) και οι διεθνείς το χαίρονταν ακόμα περισσότερο. Και μαζί τους κι εμείς που ξενυχτήσαμε. Άξιζε…

Τα δεκάλεπτα: 14-28, 32-52, 59-76, 80-105
Κίνα (Φενγκ Ντου): Χου 16, Ρεν 2, Σεν 5, Βου 14, Ζανγκ 7, Λιου 3, Λου, Γουάνγκ 1, Ξου 6, Ζάο 4, Πενγκ Ζου 7, Κι Ζου 15
Ελλάδα (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 7, Χρυσικόπουλος 2, Κατσίβελης 11, Λαρεντζάκης 21, Ρογκαβόπουλος 5, Καλάθης 7, Γιαννόπουλος, Κασελάκης 12, Καββαδάς 6, Μήτογλου 12, Παπαγιάννης 8, Σλούκας 14