Ολυμπιακοί Αγώνες: Πρόωρος αποκλεισμός για τη Μαρία Σάκκαρη

Πρόωρος αποκλεισμός για τη Μαρία Σάκκαρη στο ολυμπιακό τουρνουά τένις στο Τόκιο μετά την ήττα της με 2-1 σετ από την Ελίνα Σβιτολίνα το πρωί της Τρίτης (27/7).

Η Σάκκαρη ηττήθηκε από μία αντίπαλο που είναι νούμερο 6 στον κόσμο, ενώ η ίδια νούμερο 19, όμως παρόλα αυτά το πάλεψε και θα μπορούσε να είχε πάρει την πρόκριση.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε άσχημα για τη Σάκκαρη η οποία βρέθηκε να χάνει 0-3, 1-4, όμως με ένα εντυπωσιακό 4-0 σερί στα γκέιμς πέρασε μπροστά στο σκορ και τελικά πήρε το σετ με 7-5.

Η Σβιτολίνα στο δεύτερο σετ έκανε νωρίς το μπρεικ και παρότι η Σάκκαρη έφτασε κοντά στο να το κατακτήσει, η Ουκρανέζα το κατέκτησε με 6-3.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ η Σβιτολίνα έκανε επίσης νωρίς το μπρεικ, όμως η Σάκκαρη απάντησε κάνοντας το 3-3, αλλά το άγχος και τα διαδοχικά λάθη της επόπτριας έφεραν το σετ στην Ουκρανέζα με 6-4 και τη νίκη της.

Πλέον η Μαρία Σάκκαρη εστιάζει στο μικτό διπλό με παρτενέρ τον Στέφανο Τσιτσιπά.