Κλήρωση Κυπέλλου… φιάσκο: Έγινε δυο φορές!

Μοιράσου το άρθρο
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

 

Τρομερό φιάσκο στην κλήρωση του Κυπέλλου Ελλάδας από την ελληνική ομοσπονδία καλαθοσφαίρισης.

Η κλήρωση ολοκληρώθηκε αρχικά με μεγάλα ντέρμπι, όμως λίγο αργότερα βγήκε… άκυρη και επαναλήφθηκε! Οι άνθρωποι της ΕΟΚ είχαν κάνει λάθος στην περσινή κατάταξη του ΠΑΟΚ και τον είχαν τοποθετήσει σε λάθος γκρουπ.

Έτσι, ύστερα από ώρα και αφού διαπίστωσαν το λάθος τους, επανέλαβαν τη διαδικασία από τη Β’ Φάση και μετά, σε μια πρωτοφανή γκέλα.

Σύμφωνα με την νέα κλήρωση, ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει το Λαύριο στους «8» (19/12), ενώ ο Ολυμπιακός θα ξεκινήσει τις υποχρεώσεις του κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου (Β’ Φάση, 18/9). Τα πιο… δυνατά παιχνίδια του Κυπέλλου είναι το Προμηθέας – ΠΑΟΚ και το ΑΕΚ – Περιστέρι, που θα διεξαχθούν στα προημιτελικά. Μέσα στη σεζόν θα υπάρξει νέα κλήρωση για τους ημιτελικούς.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών:

1. Ψυχικό – Πανερυθραϊκός
2. Τρίτων – Μαρούσι
3. Αμύντας – Παγκράτι
4. Φίλιππος Βέροιας – Καρδίτσα
4. Ελευθερούπολη – Καβάλα
6. Αγρίνιο – Χαρίλαος Τρικούπης
7. Οίακας Ναυπλίου – Κόροιβος

Α’ Φάση – 2η Αγωνιστική – Τετάρτη 8/9/2021

9. Νικητής Α3 – Νικητής Α1
10. Νικητής Α4 – Νικητής Α5
11. Νικητής Α7 – Νικητής Α6

Α’ Φάση – 3η Αγωνιστική – Σάββατο 11/9/2021

12. Νικητής Α9 – Νικητής Α11
13. Νικητής Α8 – Νικητής Α10

Α’ Φάση – 4η Αγωνιστική – Τετάρτη 15/9/2021

14. Νικητής Α13 – Νικητής Α12

Β’ Φάση – 1η Αγωνιστική – Σάββατο 18/9/2021

15. Ιωνικός – Απόλλων Πατρών
16. Κολοσσός Ρόδου – Ολυμπιακός
17. Λάρισα – Άρης
18. Νικητής Α14 (Ομάδα της Α2) – Ηρακλής

Β’ Φάση – 2η Αγωνιστική – Τετάρτη 22/9/2021

19. Νικητής 15 (Ιωνικός – Απόλλων Πατρών) – Νικητής 17 (Λάρισα – Άρης)
20. Νικητής 18 [Νικητής Α14 (Ομάδα της Α2) – Ηρακλής] – Νικητής 16 (Κολοσσός Ρόδου – Ολυμπιακός)

Προημιτελικοί Αγώνες – Τετάρτη 16/2/2021

21. Νικητής Α20 [Νικητής 18 (Νικητής Α14 {Ομάδα της Α2} – Ηρακλής) – Νικητής Α16 (Κολοσσός Ρόδου – Ολυμπιακός)] – Νικητής Α19 [Νικητής Α15 (Ιωνικός – Απόλλων Πατρών) – Νικητής Α17 (Λάρισα – Άρης)]
22. Προμηθέας – ΠΑΟΚ
23. ΑΕΚ – Περιστέρι
24. Παναθηναϊκός – Λαύριο

Η κλήρωση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης θα γίνει αργότερα μέσα στη σεζόν…

Ακολουθήστε το goalpost.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις