Η προϊστορία των αναμετρήσεων Βόλου-Λαμίας

Σε επτά συνολικά παιχνίδια έχουν αναμετρηθεί Βόλος και Λαμία, από το 2018 που συναντήθηκαν για πρώτη φορά. Έξι ήταν για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ και ένα για το Κύπελλο Ελλάδος. Απολογισμός δύο νίκες για τον Βόλο, μία νίκη για τη Λαμία, ενώ τέσσερα παιχνίδια δεν ανέδειξαν νικητή.
Το πρώτο χρονικά παιχνίδι ήταν για το Κύπελλο Ελλάδος την περίοδο 2018-19. Τότε ο Βόλος έπαιζε στη Φούτμπολ Λιγκ και η Λαμία στη Σούπερ Λιγκ. Το ματς διεξήχθη στο ΔΑΚ Λαμίας και είχε λήξει ισόπαλο 1-1 στις 30/10/2018. Για τη Λαμία είχε σκοράρει ο Καραμάνος και για τον Βόλο είχε ισοφαρίσει ο Ρούσσος.
Την πρώτη χρονιά του Βόλου στη Σούπερ Λιγκ (περίοδος 2019-20), η Λαμία είχε νικήσει με 1-0 τον Βόλο εντός έδρας στις 4/11/2019 με γκολ του Τουράμ. Στην αναμέτρηση του δευτέρου γύρου οι “κυανέρυθροι” επικράτησαν με το ίδιο σκορ (1-0) της Λαμίας, με σκόρερ τον Βασίλη Μάντζη (1/2/2020). Για τα πλέι άουτ εκείνης της χρονιάς, οι δύο ομάδες έμειναν στη “λευκή” ισοπαλία στο Πανθεσσαλικό στις 29/6/2020.
Πέρυσι (αγωνιστική περίοδο 2020-21), ο Βόλος έφυγε νικητής από την έδρα της Λαμίας, επικρατώντας με 2-1 στις 5/10/2020, με δύο γκολ του Τάσου Δουβίκα, ενώ για τη Λαμία είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μπιανκόνι. Στο Πανθεσσαλικό στο παιχνίδι του β’ γύρου Βόλος και Λαμία έμειναν στο 1-1 (17/1/2021), με τον Δουβίκα να ανοίγει το σκορ και τον Ντέλετιτς να ισοφαρίζει ένα λεπτό αργότερα. Στο παιχνίδι των πλέι άουτ στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας, στις 3/4/2021, ο Βόλος με τον Κρητικό σκόραρε στο 85’, με τον Ντέλετιτς να ισοφαρίζει με πέναλτι στο 88’ για το τελικό 1-1.