Έχει τον τρόπο του ο Βόλος να αρχίζει εντυπωσιακά τη χρονιά

Δεν είναι ασυνήθιστο για τον Βόλο να αρχίζει δυναμικά στα πρωταθλήματα, όπου μετέχει, από την ίδρυση της ομάδας το 2017. Ωστόσο, το να διαπρέπεις στη μεγάλη επαγγελματική κατηγορία είναι πολύ σημαντικό, για μια ομάδα με μόλις πέντε χρόνια ζωής.
Την πρώτη χρονιά στη Γ’ Εθνική κατηγορία (την περίοδο 2017-18), ο Βόλος είχε καταφέρει να σημειώσει πέντε νίκες στις πέντε πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, με Αστέρα Ιτέας 5-0, με Ρήγα Φεραίο 3-2, με ΑΟ Σελλάνων 4-1, με Αχιλλέα Φαρσάλων 3-0 και Θήβα 2-1, πριν χάσει από τη Νίκη με 1-0 στο Πανθεσσαλικό, που ήταν και η μοναδική ήττα στο πρωτάθλημα.
Την επόμενη αγωνιστική περίοδο (2018-19) στο πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ ο Βόλος από την αρχή πήρε τα ηνία και κατάφερε να στεφθεί πρωταθλητής. Στις πέντε πρώτες αγωνιστικές είχε απολογισμό τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία, με Καραϊσκάκη 7-0, με Δόξα Δρ. 0-3 α.α., με Απόλλωνα Πόντου 2-0, με Κισσαμικό 2-1, με Εργοτέλη 1-1. Μάλιστα, ακολούθησαν άλλες έξι σερί νίκες και μία ισοπαλία, πριν γνωρίζει την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα από τον Ηρακλή στη Νεάπολη με 0-2, για την 13η αγωνιστική.
Την πρώτη χρονιά στη Σούπερ Λιγκ (2019-20), ο Βόλος ξεκίνησε με τρεις νίκες και δύο ήττες στα πέντε πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος. Είχε νικήσει τους Πανιώνιο 2-1, Άρη 1-0 και ΟΦΗ 1-0, ενώ είχε χάσει από τον Ολυμπιακό με 5-0 και από την Ξάνθη με 3-1.
Πέρυσι, οι “κυανέρυθροι” στα πέντε πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος μέτρησαν τρεις νίκες (με Ατρόμητο 2-0, Λαμία 2-1 και ΠΑΣ Γιάννινα 2-1), μία ισοπαλία (με ΠΑΟΚ 0-0) και μία ήττα από τον Άρη (με 1-0).
Όσον αφορά το φετινό ξεκίνημα, η ομάδα εντυπωσιάζει, με τέσσερις νίκες σε πέντε ματς, κόντρα σε Λαμία (2-1), Απόλλωνα (3-1), Ατρόμητο (3-0), Αστέρα Τρίπολης (2-1), ενώ έχασε με 5-1 από τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο.