“Ξεμούδιασμα” με τεσσάρα για τη Νίκη κόντρα στον Ηρακλή Λάρισας

Με σκορ 4-1 επιβλήθηκε η Νίκη Βόλου του Ηρακλή Λάρισας στο φιλικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε σήμερα το μεσημέρι στο ΕΑΚ Βόλου. Οι κυανόλευκοι απέδωσαν κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, έχοντας να αντιμετωπίσουν, εκτός του αντιπάλου και τον κακό, έως επικίνδυνο, αγωνιστικό χώρο. Οι Βολιώτες προηγήθηκαν στο 12’ με σουτ του Μιράντα έξω από την περιοχή κι έκαναν το 2-0 με τον Κάσσο στο φινάλε του ημιχρόνου. Στο 62’ ο Κάσσος θα κάνει δύο τα προσωπικά του τέρματα και τρία της ομάδας του, με σουτ μέσα από την περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με μακρινό σουτ του Αλεξίου στο 72’, με τον Μπάλλα να διαμορφώνει με πλασέ το τελικό 4-1 στην τελευταία φάση του αγώνα.

Έτσι παρέταξε την ομάδα του ο Αλέκος Βοσνιάδης

Με τον Μπάγιτς στα γκολπόστ ξεκίνησε την ομάδα του ο Αλέκος Βοσνιάδης. Το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Γιάννης Κυρίτσης, το αριστερό ο Παναγιωτίδης, με τους Αλιατίδης και Γρομητσάρη να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Μπόσιο και Κυριακίδης στον άξονα σε ρόλο αμυντικών μέσων, ενώ ο Μιράντα κινήθηκε μπροστά τους και πίσω από τον φορ. Την αριστερή πτέρυγα της επίθεσης κάλυψε ο Βλαχομήτρος, τη δεξιά ο Κάσσος, με τον Τζιώρα μοναδικό προωθημένο.

Επιστροφές και απουσίες

Αξίζει να σημειώσουμε πως επέστρεψαν στην αγωνιστική δράση οι Πάνος, Θάνος Κυρίτσης και Μπάλλας μετά από ένα διάστημα που έμειναν εκτός λόγω τραυματισμών. Αντιθέτως στα «πιτς» παρέμειναν Γκαρσία, Τζοβάρας και Βασιλείου οι οποίοι βρίσκονται στο στάδιο της ανάρρωσης από τους πρόσφατους τραυματισμούς τους.

Κεφάτος και με διάθεση επέστρεψε ο Χοσέτε Μιράντα από τις υποχρεώσεις του με την εθνική του ομάδα, ο οποίος πέτυχε ένα γκολ και είχε γενικά θετική παρουσία. Με γκολ επέστρεψε στην αγωνιστική δράση και ο Γιώργος Μπάλλας.

Ξεμπούκωσε ο Κάσσος

Ο Πασχάλης Κάσσος στα μέχρι τώρα φιλικά και επίσημα παιχνίδια ήταν σχεδόν σε όλες τις φάσεις που δημιουργούσε η Νίκη στα αντίπαλα καρέ. Οι προσπάθειές του, είτε εξουδετερώνονταν από τους αντίπαλους τερματοφύλακες, είστε σταματούσαν στα δοκάρια. Στο σημερινό παιχνίδι ο επιθετικός της Νίκης βρήκε δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Πασχάλη Κάσσο να κερδίζει ψυχολογία και αυτοπεποίθηση ενόψει της αναμέτρησης Κυπέλλου με τον Α.Ο. Τρίκαλα και την έναρξη του πρωταθλήματος.

Το φιλμ του αγώνα

1ο ημίχρονο

1’ Έναρξη

4’ Ο Μπόσιο γέμισε στην περιοχή, ο Τζιώρας κατέβασε και με το αριστερό επιχείρησε σουτ που μπλόκαρε ο Παπαγιάννης

10’ Ο Κάσσος έβγαλε τη συρτή σέντρα από τα δεξιά, ο Τζιώρας στην κίνηση έκανε το πλασέ με τον Παπαγιάννη να σώζει και πάλι.

12’ 1-0 για τη Νίκη. Οργανωμένη επίθεση της Νίκης με τον Τζιώρα να αλλάζει όμορφα το παιχνίδι προς τα δεξιά, ο Μιράντα κοντρόλαρε και με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Παπαγιάννη

15’ Μεγάλη ευκαιρία. Ο Μιράντα εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή του Ηρακλή με τον Παπαγιάννη να απογειώνεται στο αριστερό του «παραθυράκι» και να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

20’ Μαγική πάσα του Μιράντα, ο Κάσσος θα πατήσει στην περιοχή από τα δεξιά, θα σερβίρει στον Τζιώρα, με τον Παπαγιάννη να πέφτει με αυτοθυσία και να σώζει την εστία του

24’ Ο Χαμπέρης γέμισε στην περιοχή της Νίκης με φάουλ από τον άξονα, ο Κυριακίδης στην προσπάθειά του να διώξει με το κεφάλι, παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του, που πέρασε κόρνερ.

27’ Ο Παπαγιάννης και πάλι πρόλαβε τον Τζιώρα πριν πλασάρει, σε μπαλιά του Μιράντα στην πλάτη της άμυνας

34’ Διπλή ευκαιρία για τη Νίκη. Ο Κυριακίδης επιχείρησε δυνατό σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής με τον Παπαγιάννη να εξουδετερώνει με τις γροθιές, η μπάλα έφτασε στον Βλαχομήτρο που σούταρε από καλή θέση χωρίς να βρει στόχο.

44’ 2-0 για τη Νίκη. Ο Παναγιωτίδης εκτέλεσε το πλάγιο από τα αριστερά, ο Τζιώρας με κεφαλιά «γέμισε» στην καρδιά της άμυνας με τον Κάσσο να εκτελεί από κοντά για το 2-0

45’ Λήξη 1ου ημιχρόνου

2ο ημίχρονο

46’ Έναρξη

55’ Ο Βλαχομήτρος από θέση μέσα αριστερά επιχείρησε το σουτ με το δεξί όμως η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων

62’ 3-0 για τη Νίκη. Σουτ του Τσουκαλά έξω από την περιοχή, ο Παπαγιάννης θα διώξει προσωρινά, το ριμπάουντ θα πάρει ο Κάσσος που με πλασέ θα γράψει το 3-0

63’ Σουτ του Χριστίδη από τη δεξιά γωνία της περιοχής της Νίκης, η μπάλα θα περάσει μόλις πάνω από το δοκάρι της εστίας του Περιστερίδη

68’ Δοκάρι για τη Νίκη. Ο Κυρίτσης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ροχάνο πιο ψηλά απ’ όλους πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί δοκάρι με παρέμβαση του Παπαγιάννη

70’ 3-1 για τον Ηρακλή. Ο Αλεξίου εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Κυρίτση και την κακή θέση του Περιστερίδη και από πολύ μεγάλη απόσταση «κρέμασε» τον πορτιέρε της Νίκης

91’ 4-1 για τη Νίκη. Σε μία υποδειγματική αντεπίθεση της Νίκης, τελικός αποδέκτης ήταν ο Μπάλας που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να διαμορφώσει το τελικό 4-1

92’ Τέλος της αναμέτρησης

Οι συνθέσεις:

Νίκη Βόλου (Αλ. Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Γ. Κυρίτσης (79’ Θ. Κυρίτσης), Αλιατίδης, Γρομητσάρης, Παναγιωτίδης, Κυριακίδης, Μπόσιο, Βλαχομήτρος, Μιράντα, Κάσσος, Τζιώρας

2ο ημίχρονο: Περιστερίδης, Παναγιωτίδης, Κυρίτσης, Τσιμπούκας, Αλιατίδης (61’ Ανδρέου), Μέτσε, Τσουκαλάς, Κάσσος (67’ Αλτιτζής), Μιράντα (61’ Μπάλλας), Βλαχομήτρος (74’ Πάνος), Ροχάνο

Ηρακλής Λάρισας (Χρ. Χατζηλιάδης): Παπαγιάννης, Μπαλαμώτης, Καμπέρης, Κούλπας, Γκαλίτσιος, Αγρόδημος, Παπαγεωργίου, Μπαμής, Αλεξίου, Χατζηλιόντας, Χασομέρης

Στο 2ο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Κακαβίτσας, Χριστίδης, Τάρτας, Κουτσούκης, Δοδοτσάκης, Ναρίνογλου, Ανάδολου, Σταμάτης