NIKHσε άγχος και Λευκάδα – Το φωτορεπορτάζ του αγώνα (photos)

Με το δεξί ξεκίνησε η Νίκη Βόλου τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, επικρατώντας 64-54 της Δόξας Λευκάδας, στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νέας Ιωνίας.

Οι κυανόλευκοι ήταν νευρικοί και άστοχοι στο πρώτο ημίχρονο, λυγίζοντας από το άγχος της πρεμιέρας ενώ αντίθετα μεταμορφώθηκαν προς το καλύτερο στο δεύτερο μέρος και κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο, κερδίζοντας δίκαια την πολύ καλή ομάδα της Λευκάδας.

Το 11-15 της πρώτης περιόδου καταδεικνύει με τον πιο χαρακτηριστικό τρόπο τη νευρικότητα που μπήκαν στο παρκέ οι παίκτες των δύο ομάδων.

Στο πρώτο πεντάλεπτο η Νίκη είχε σημειώσει μόλις ένα καλάθι δύο πόντων και το σκορ ήταν στο 6-2 υπέρ της Λευκάδας.

Παρά τις δεύτερες και τρίτες επιθέσεις που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι με τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ δεν κατάφεραν να χτίσουν διαφορά καθώς οι παίκτες των Μαύρου και Κοσμάτου, έβρισκαν τον τρόπο να μένουν κοντά στο σκορ και τις περισσότερες φορές σε απόστασης βολής.

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και η δεύτερη περίοδος με τη Νίκη να παίρνει προβάδισμα με τρίποντο του Κουτίνα στο τελευταίο δευτερόλεπτο (25-24).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 38-36.

Το ματς “άνοιξε” στην τελευταία περίοδο, με τη Νίκη να μπαίνει με φόρα στο παρκέ. Ο Βερτζάγιας ισοφάρισε με την έναρξη, ενώ οκτώ συνεχόμενοι πόντοι του Κουτίνα ανέβασαν τη διαφορά στους έξι πόντους, 48-42.

Η εξέλιξη έβαλε στην εξίσωση τον ενθουσιασμό του κόσμου που αποτέλεσε τον έκτο παίκτη της Νίκης. Οι φιλοξενούμενοι έχαναν τις βολές, οι γηπεδούχοι έβαζαν τα τρίποντα και το ματς ολοκληρώθηκε με το ταμπλό να γράφει 64-54.

????????????????????????????????????

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 25-24, 36-38, 64-54

Νίκη Βόλου (Μαύρος-Κοσμάτος): Κουτίνας 18 (2), Ξενιτίδης 13 (3), Βερτζάγιας 8, Σαριμπαλίδης 7 (1), Καλλές 5, Λόλας 3, Μπουσκολίτης 10 (3), Σκουφεζής, Νίκολης

Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Σταματέλος 5 (1), Αργυρός, Κοτούδης 4, Τζακόπουλος 6 (1), Βαγενάς 10, Μούτσα 3 (1), Καφές, Μάλφας, Καραγιαννίδης 6, Κουρτίδης 19 (1), Λαζάρου 1.