Στους “16” του Κυπέλλου ο Άγιος Νικόλαος

Μετά από το γκολ της ισοφάρισης οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 2-1, ο Γεωργακόπουλος όμως σε κενή εστία, δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μπένκο. Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με το υπάρχον σκορ να μένει ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 76΄, η ομάδα του Λασιθίου κατάφερε να επανακτήσει το προβάδισμα στο σκορ χάρη σε εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου.

Η Λευκίμμη, μετά το δεύτερο γκολ που δέχτηκε πίεσε για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, οι φιλοξενούμενοι όμως κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και να πανηγυρίσουν την πρόκριση τους στην επόμενη φάση του θεσμού.

ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (Νίκος Σουργιάς): Μπένκο, Δολαψάκης, Πλουσής, Πιθαρούλης, Τσανάι, Πάγια(73΄ Κίτος), Μαυρής, Μηνάς(90+5′ Τζιλάι), Παπαδόπουλος, Νοκάι(52΄ Μαρκάκης), Φουκαράκης