Νίκη Βόλου: Πειστική επιστροφή στις νίκες, 84-63 την ΑΣΑ (50+ photos)

Με επιβλητική εμφάνιση η Νίκη Βόλου επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά την “παρένθεση” κόντρα στους Τιτάνες Παλαμά. Οι κυανόλευκοι επιβλήθηκαν 84-63 της Αναγέννησης Καρδίτσας έχοντας ως κορυφαίο τον Σάκη Κουτίνα που σημείωσε 28 πόντους.

Παίζοντας εκπληκτική άμυνα στα δύο πρώτα δεκάλεπτα και κρατώντας σταθερά το γκάζι στην επίθεση, η Νίκη Βόλου δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει την Αναγέννηση Καρδίτσας στο Κλειστό της Νέας Ιωνίας. Ειδικά στην πρώτη περίοδο το συγκρότημα των Μαύρου και Κοσμάτου περιόρισαν στους μόλις 10 πόντους τους φιλοξενούμενους και σε συνδυασμό με τους 25 πόντους που πέτυχαν, εκτόξευσαν τη διαφορά στους 15 με το “καλημέρα”.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη και σε κάποια ξεσπάσματα των κιτρινόμαυρων οι “Βολιώτες” έβρισκαν απάντηση. Το ημίχρονο βρήκε τη Νίκη μπροστά με 18 πόντους, όση ήταν η διαφορά και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η τρίτη περίοδος πρόσφερε πλούσιο θέαμα στους φιλάθλους καθώς είχε πολύ γρήγορο ρυθμό και συνολικά 46 πόντους, 23 για κάθε ομάδα. Όποια προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μειώσει τη διαφορά, έβρισκε απάντηση από τους γηπεδούχους, οπότε το τελικό 84-63 ήρθε απολύτως φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 43-25, 66-48, 84-63

Νίκη Βόλου (Μαύρος-Κοσμάτος): Νίκολης 2, Βερτζάγιας 16, Σκουφεζής 6 (2), Ζησόπουλος, Κουτίνας 28 (3), Μπουσκολίτης 7 (1), Δελετζές, Καλλές, Σαριμπαλίδης 8 (2), Σπανόπουλος 10, Λόλας,  Ξενιτίδης 7.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Σαββόγλου, Κακκαβάς, Πανταζής 2, Γεωργαντζάς 9 (1), Αρκούδας 16, Παπαστολόπουλος 2, Παπακώστας, Κρεμμύδας 11, Αργύρης, Αντωνίου 13 (2), Καλλιάρας 10, Οικονόμου.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΑΣΑ 84-63