Φιλική ήττα για τον Ολυμπιακό Βόλου στην Καρδίτσα (photos)

Την ήττα με σκορ 1-0 γνώρισε ο Ολυμπιακός Βόλου στην Καρδίτσα από την Αναγέννηση. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Γκόλιας με κεφαλιά στο 81′ σε σέντρα του Λώττα.

Ματς χωρίς ρυθμό και χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες έγινε στο Δημοτικό Στάδιο της Καρδίτσας. Η νευρικότητα και η έλλειψη καθαρού μυαλού παρέπεμπε σε ματς πρεμιέρας πρωταθλήματος που το άγχος κυριεύσει συνήθως τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Η πρώτη φάση ήταν για τον Ολυμπιακό Βόλου, όταν το σουτ του Μπάτροβιτς από μακρινή απόσταση στο 26’ μπλόκαρε εύκολα ο Ντιμίτροβιτς. Στο 40’ ήταν η σειρά του Ξενοδόχοβ να εξουδετερώσει την κεφαλιά του Λαρρέα.

Στο 54’ ο Μπινκόνι σούταρε από πλεονεκτική θέση με τον Ξενοδόχοβ να είναι πάλι σε ετοιμότητα. Ένα λεπτό αργότερα η ΑΣΑ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί όταν η κεφαλιά του Γκίνη πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η πίεση της Αναγέννησης στο δεύτερο ημίχρονο απέδωσε καρπούς στο 81’. Ο Λώττας έβγαλε γλυκιά σέντρα στην περιοχή με τον Γκόλια να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αμανατίδης): Ντιμίτροβιτς (57’ Θεολόγης), Γκόλιας (80’ Κοτσώνης), Γκουγκούδης (73’ Σταμόπουλος), Κουτρουμάνος (57’ Καρανίκας), Λαρέα (80’ Ανδρέου), Γκίνη, Λαγός (57’ Μπάλλας), Πολίτης (46’ Μανιός), Κουτσιανικούλης, Μπιανκόνι (73’ Λώττας), Βιδάλ (46’ Πλέγας).

Ολυμπιακός Βόλου (Βαζάκας): Ξενοδόχοφ (57’ Βούγιοβιτς), Σκοπελίτης, Ναά, Στάμου (27’ λ.τρ. Μαρκοπουλιώτης, 80’ λ.τρ. Γραικός), Φιλίποβιτς, Ντιαμπί (73’ Ντουάρτε), Κόλα, Κουντουριώτης, Ξύδας (37’ λ.τρ. Σιαφά), Μπάτροβιτς (66’ Χάσεκ), Βερνάρδος (83’ Σουλεϊμάν).