Ο Γ.Σ.Βόλου νικητής με 82-70 του ντέρμπι με την Ανάληψη (photos)

Κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο ο Γ.Σ.Βόλου επικράτησε με σκορ 82-70 της Ανάληψης στο τοπικό ντέρμπι της Α1 ΕΣΚΑΘ και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλο το α’ μέρος, όπου οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ με την Ανάληψη έχοντας εύστοχο τον Ντίκα να διατηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα.
Στο β’ μέρος το σκηνικό άλλαξε ριζικά. Ο Γυμναστικός κάνοντας ένα σερί 12-0 στην…

…τρίτη περίοδο με σκόρερς τους Παυλόπουλο και Ζαρογιάννη, πέρασε μπροστά στο σκορ, πήρε μια σημαντική διαφορά κι έφτασε εύκολα τελικά στην επικράτηση. Ο Χρήστος Καλογερόπουλος με εξαιρετικά ποσοστά και με 21πόντους (5/5 διπ, 2/2τριπ, 5/8βολ ) με άξιο συμπαραστάτη τον Χρήστο Ζαρογιάννη, ήταν οι κορυφαίοι του Γ.Σ.Βόλου, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι.
Από την Ανάληψη ξεχώρισαν οι Ντίκας, Λουλούδης και Λουκίδης.
Δεκάλεπτα: 16-17, 34-36, 62-47, 82-70
Διαιτητές: Τσουμαχίδης, Κέτουλας
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 7 (1τρ), Καλογερόπουλος 21 (2 τρ), Τσαπραίλης 3 (1 τρ), Σουλιώτης 2, Τσίρος, Παυλόπουλος 11 (1τρ), Παλάσκας 4, Τάσος, Κουρουπάκης 5, Σαμαράς 3 (1τρ), Ζαρογιάννης 26.
ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ίλτσογλου 5 (1τρ), Συλεόπουλος 6 (1τρ), Γαλανάκης 7 (1 τρ), Χρηστιάς, Ντίκας 22 (1 τρ), Φωτιάδης 3, Ευαγγελινός 4 (1τρ), Ρόσιος 4, Λουκίδης 8, Παλάτζας 5, Λουλούδης 6.