“Κάστρο” το Κλειστό της Ν. Ιωνίας: Η Νίκη 71-47 τα Ιωάννινα

Η Νίκη διατήρησε αλώβητη την έδρα της επικρατώντας του ΣΚ Ιωαννίνων 71-47 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Η βολιώτικη ομάδα πήρε το προβάδισμα στο σκορ από το 1ο δεκάλεπτο (20-12) και δεν το έχασε ποτέ μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Η Νίκη έχοντας και πάλι την άμυνά της ως μεγάλο της όπλο, κράτησε στους 25 πόντους τους φιλοξενούμενους ενώ επιθετικά, χωρίς να εντυπωσιάζει έφτασε τους 34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο μ’ ένα επιμέρους 22-11 η βολιώτικη ομάδα εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 πόντους, μηδενίζοντας τις όποιες ελπίδες των αντιπάλων να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο χρησιμοποιήθηκαν όλοι οι αθλητές της Νίκης με τη διαφορά να παραμένει πάνω από τους 20 πόντους και το σκορ να «κλείνει» στο 71-47.

Νίκη Βόλου-ΣΚ Ιωάννινα 71-47

Δεκάλεπτα: 20-12, 34-25, 56-36, 71-47

Διαιτητές: Τσιαπλής-Καρακώστας-Παπανικολάου Γ.

Νίκη Βόλου (Μαύρος – Κοσμάτος) : Νίκολης 5(1), Βερτζαγιας 7(1), Σκουφεζης, Ζησόπουλος 3(1), Κουτίνας 13(2), Μπουσκολίτης 6(1), Δελεντζες 2, Καλλές 2, Σαριμπαλίδης 11(3), Σπανοπουλος, Λόλας 6, Ξενιτίδης 16(3).

ΣΚ Ιωάννινα (Παπαδόπουλος): Βρασταμηνός 3(1), Ρούζιος, Μπαρπας, Μουρατίδης 18(2), Καραμπίνης 4, Χατζάρας, Κωνσταντινίδης 8, Τσατάλας 5, Σφουγγάρης 7(1), Σταμιρης 2.