Ήττα Ολυμπιακού Β. με 64-70 από τον Αίολο Τρικάλων

Προσπάθησε ο Ολυμπιακός Βόλου, αλλά δεν κατάφερε τελικά να κάμψει την αντίσταση του Αίολου-Γόμφοι Τρικάλων, γνωρίζοντας την ήττα με 64-70 στο ΕΑΚ του Βόλου. Στο α’ μέρος οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ. Στην επανάληψη, οι Τρικαλινοί, εκμεταλλευόμενοι την επιθετική δυστοκία των γηπεδούχων  (ειδικά στην τρίτη περίοδο σημείωσαν μόλις 11 πόντους, ενώ δέχτηκαν 24), προηγήθηκαν μέχρι και 14 πόντους διαφορά.

Όμως ο Ολυμπιακός Β. δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Με συνεχή τρίποντα των Σιμάκη, Ίλτσογλου, Γκοντόπουλου, ροκάνισε τη διαφορά και μείωσε στο 37’ σε 60-64. Σ’ αυτή τη χρονική στιγμή, οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτύρονται για ορισμένα σφυρίγματα των διαιτητών, που επέτρεψαν τους Τρικαλινούς να διατηρήσουν το προβάδισμα και να φτάσουν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα

Διαιτητές: Τσιαπλής, Καρακώστας, Παπανικολάου Γ.

Δεκάλεπτα: 16-12, 30-31, 41-55, 64-70.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας): Γκοντόπουλος 19 (3), Ίλτσογλου 18 (3), Αναγνωστόπουλος 3 (1), Ευαγγελινός 2, Σταθούρος 4 (1), Σιμάκης 9 (1), Παρασκευάς 9.

ΑΙΟΛΟΣ/ΓΟΜΦΟΙ ΤΡΙΚ. (Φόρος): Κολότσιος 7 (1), Τσιγγενόπουλος 4, Μόσιαλος 3, Χατζής 6, Ιωάννου 13 (3), Τσιακάρας, Ψύρρας 12 (4), Θέος 17 (2), Δέσπος 8.