Νίκη με ανατροπή για τις γυναίκες της Αργούς στον Αλμυρό

Σημαντική νίκη με 3-2 σετ πέτυχαν χθες οι γυναίκες της ΑΡΓΟΥΣ στον Αλμυρό, οι οποίες κέρδισαν τον τοπικό Γυμναστικό σε αγώνα πρωταθλήματος της Β΄εθνικής κατηγορίας και επιβεβαίωσε για μία ακόμη φορά την ανοδική της πορεία στον 2ο γύρο (3 νίκες,1ήττα στο τάι μπρέικ,1ήττα). Μάλιστα δε, η νίκη της ΑΡΓΟΥΣ παίρνει ακόμη μεγαλύτερη βαρύτητα, από τον τρόπο που επιτεύχθηκε.

Η Βολιώτικη ομάδα βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ και 19-13 στο 3ο. Στο σημείο εκείνο έδειξε ότι είχε τα ψυχικά αποθέματα που απαιτούνταν , καθώς επίσης και το ανάλογο βάθος του πάγκου για να κάνει την μεγάλη ανατροπή. Η είσοδος στο 3ο σετ της νεαρής κεντρικού Μαρίας Καλαποδά που βελτίωσε πολύ τα στοιχεία μπλοκ και σέρβις, η είσοδος της Μαρίας Καλοφορίδη που με το σέρβις της ανέτρεψε το 13-19 σε 18-19 στο 3ο σετ και ξαναέβαλε την ομάδα στο παιχνίδι, οι ανάσες που έδωσε η Σοφία Παπαθανασίου στην ακραία Φωτεινή Τσαντοπούλου και οι αμυντική συνεισφορά της 2ης λίμπερο Μυρσίνης Κανέλλου, ήταν μερικές από τις λύσεις που προήλθαν από τον πάγκο της ΑΡΓΟΥΣ και της χάρισαν μια ακόμη πολύτιμη νίκη.

Τα σετ: 25-19, 25-19, 22-25, 20-25, 14-16

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ : (Ντάλλας) Ζαντιώτη, Θέου, Παπαδοπούλου, Ξανθή Π, Βουλτσίδη, Γραφιώτη Γιόλα, Παπακωνσταντίνου, Ξανθή Ε, Ξανθή Πολ.

ΑΣ ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ: (Σταθόπουλος) Τάσσου, Τσαντοπούλου, Παπαθανασίου, Τσακουμάγκου, Καλαποδά, Γερογιάννη, Γκαλάκου, Φιλιππίδη, Τσιτσιγιάννη, Γάκη(L), Κανέλλου(L), Καλοφορίδη,Τσιτρά, Γερολυμμάτου.

ΣΠΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 5β (9-32)

ΚΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ ΤΗΣ ΑΡΓΟΥΣ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟ ΣΠΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Την ήττα γνώρισε χθες η ομάδα των ανδρών της ΑΡΓΟΥΣ από τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας ΣΠΑ Καρδίτσας, στον μεταξύ τους αγώνα της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β΄εθνικής κατηγορίας.

Το τελικό 3-0 σε καμία περίπτωση δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα , αφού ο ΣΠΑΚ συνάντησε σθεναρή αντίσταση από τη Βολιώτικη ομάδα που πάλεψε σε όλη τη διάρκεια και οι πόντοι για τους Καρδιτσιώτες κερδίζονταν με δυσκολία και μετά από δύο ή τρείς κόντρα επιθέσεις. Μάλιστα δε, το 2ο σετ η ΑΡΓΩ το έχασε «μέσα από τα χέρια της» αφού προηγούνταν σε όλη τη διάρκεια του , όταν στο 22-18 η έλλειψη συγκέντρωσης και τα απανωτά λάθη στοίχησαν την απώλειά του. Με τη νίκη αυτή ο ΣΠΑΚ οδεύει ολοταχώς για την Α2 εθνική κατηγορία.

Ο προπονητής της ομάδας Σπύρος Γεωργουλάς δήλωσε για το παιχνίδι: «Η Καρδίτσα είναι μιά ομάδα, πολύ πιο έμπειρη από εμάς, με πολυετή θητεία στην Α2 και πιο πλήρης σε όλες τις γραμμές της και αυτό το γνωρίζαμε από την αρχή της προσπάθειάς μας. Αυτό που θέλαμε ήταν να αποκτήσουμε εμπειρίες από αυτό το παιχνίδι και νομίζω το πετύχαμε αφού ήμασταν αρκετά ανταγωνιστικοί, καταφέραμε επίσης να παίξουμε καλή άμυνα και να κοιτάξουμε στα μάτια τον αντίπαλό μας, με ένα ρόστερ πολύ νεαρών παικτών που διαθέτουμε. Αυτό μας ικανοποιεί ιδιαίτερα και μας δίνει την ψυχική δύναμη να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας και να ανεβάσουμε ακόμη πιό ψηλά το άθλημα στην περιοχή μας. Στην ομάδα της Καρδίτσας ευχόμαστε καλή συνέχεια».

Τα σετ: 14-25, 22-25, 17-25

Συνθέσεις των ομάδων:

ΑΣ ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ: ( Γεωργουλάς Σπ) Τερνιώτης Α, Γκριμπιτζής Θ, Τσιάκαλος Δ, Ισλαμάι Λ, Φιλιππίδης Β (L), Σδρούλιας Στ, Φουρκιώτης Κ, Κούντριας Γερ, Ιτούδης Εμ , Βούλγαρης Κ, Λεμονής Αντ, Δρακάκης Ι.

ΣΠΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ : (Αλεξίου Φ.) Λαζινός Θάνος, Βασιλάκος, Καρράς, Αντωνίου, Μαλιώρας, Χειμωνέτος (L), Γιαννουσάς, Παπαγεωργίου Τα, Παπαγεωργίου Κ, Καραθάνος.

Την επόμενη η ΑΡΓΩ αγωνίζεται στη Λάρισα με την ΑΕΛ.

Παγκορασίδων
Η γ΄ομάδα παγκορασίδων της ΑΡΓΟΥΣ σε αγώνα που πραγματοποίησε χθες ,έχασε με 3-2 απο τον ΓΣΒ.
Η β΄ομάδα παγκορασίδων της ΑΡΓΟΥΣ κέρδισε την ομάδα της ΝΙΚΗΣ ΒΟΛΟΥ με 3-0 σετ.
Η Δ΄ομάδα παγκορασίδων της ΑΡΓΟΥΣ ,έχασε με 3-0 σετ απο την ομάδα παγκορασίδων του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΒΟΛΟΥ.