Επέστρεψε στην κορυφή η ΑΕΛ (video)

Έδειξε χαρακτήρα και επέστρεψε στις νίκες η Λάρισα, πατώντας και πάλι κορυφή. Η ΑΕΛ επικράτησε 2-0 του μαχητικού Πανελευσινιακού και προσπέρασε εκ νέου Κέρκυρα και Απόλλων που είχαν ανέβει προσωρινά στην πρώτη θέση.

Η ομάδα του κάμπου, από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έδειξε πως ήθελε να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο και να κλείσει τον Πανελευσινιακό στα καρέ του. Έτσι, έφτασε σχετικά εύκολα στη φάση του γκολ στο 16′, όταν από λάθος της άμυνας ο Μπόγιοβιτς πέρασε στον Μαρουκάκη και αυτός με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ. Ο ρυθμός από εκεί και πέρα στο πρώτο μέρος ήταν πολύ χαμηλός, με την Λάρισα να έχει ευκαιρία με τον Μαρουκάκη για το 2-0 στο 39′, αλλά ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος αστόχησε.

Στην επανάληψη, είδαμε ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι, το οποίο είχε δύναμη, ευκαιρίες και πολλά παράπονα. Αρχικά η ΑΕΛ, έψαξε με το ξεκίνημα το 2-0, όμως δεν τα κατάφερε στο 53′ με τον Ουρτάδο, στο 55′ και στο 58′ με τον Μαρουκάκη και κάπου εκεί οι γηπεδούχοι άρχισαν να κερδίζουν έδαφος και να βγαίνουν μπροστά για την ισοφάριση.

Αν και η μπάλα έφτανε καλά μέχρι τα 3/4 του γηπέδου, εκεί που υπήρχε το πρόβλημα για τον Πανελευσινιακό ήταν στην τελική πάσα. Αυτή δεν βγήκε με αποτέλεσμα οι όποιες απειλές να είναι με μακρινά σουτ. Στο 71′, η Λάρισα φωνάζει για πέναλτι σε χέρι αμυντικού του Πανελευσιναικού με τον διαιτητή να μη δείχνει τίποτα, αλλά το ριπλέι να τον βγάζει λάθος.

Τέσσερα λεπτά αργότερα τα παράπονα ήταν πιο έντονα, αυτή τη φορά για τους γηπεδούχους. Ο Κομεσίδης ανέτρεψε τον Γιαννιτσάνη, όμως και πάλι ο διαιτητής δεν έδειξε την άσπρη βούλα. Αυτό έφερε την οργή του Δημόπουλου, ο οποίος κινήθηκε απειλητικά προς τον Γιαννουλάκη με αποτέλεσμα να αποβληθεί από τον πάγκο της ομάδας του.

Κάπως έτσι, φτάσαμε στο 80′, με του γηπεδούχους να χάνουν τεράστια ευκαιρία με τον Κωνσταντινίδη να μην προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Ξενοδόχοφ από πολύ προνομιακή θέση. Ότι δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι, κατάφερε η ΑΕΛ και στο 83’… κλείδωσε το διπλό στην Ελευσίνα με τον Αναστσόπουλο μετά από νέο λάθος της άμυνας, να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και να σκοράρει σε κενή εστία για το 0-2.

Η Λάρισα λοιπόν με αυτό το τρίποντο ανέβηκε εκ νέου στην κορυφή, άφησε Κέρκυρα και Απόλλων στο -2 και ήδη σκέφτεται το παιχνίδι με τον Παναιγιάλειο στην έδρα της.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Θανάσης Δημόπουλος): Μανιάτης, Ανδρίκος (65′ Τσολακίδης), Βουρβαχάκης, Κακαράς, Τσίγκρος, Παληγεώργος, Κυζιρίδης, Κωνσταντινίδης (87′ Ναούμ), Βάιτζερ, Γιαννιτσάνης, Πλαβούκος (74′ Πούρνος).

ΑΕΛ (Ράτκο Ντόστανιτς): Ξενοδόχοφ, Μασούρας, Κοντοχρήστος, Γιοβάνοβιτς, Κομεσίδης, Μπανούσης, Αναστασόπουλος, Ουρτάδο (75′ Χοτζάλι), Βαρέλα (86′ Κρητικός), Μαρουκάκης, Μπόγιοβιτς (69′ Λαμπρόπουλος).