Διπλό «ανάσα» για Απόλλωνα Πόντου στην Ηγουμενίτσα

Σπουδαίο διπλό πήρε ο Απόλλων Πόντου στην Ηγουμενίτσα κερδίζοντας τον Θεσπρωτό με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής, για την SL2.

Οι «Πόντιοι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 23’, κατάφεραν στο 2ο ημίχρονο να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και με δύο τέρματα στο δίλεπτο 64-65’, κατέκτησαν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στον αγώνα σωτηρίας που δίνουν.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με κεφαλιά του Βασιλάκη στο 23’. Η αντίδραση του Απόλλωνα ήταν άμεση που πίεσε για την ισοφάριση. Το σκηνικό στο 2ο ημίχρονο δεν άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να πιέζουν για να φέρουν το ματς στα ίσια. Στο 61’ ο Απόλλων κέρδισε πέναλτι. Ο Ενόμο το εκτέλεσε, ο Κίναλης το απέκρουσε, όμως ο Ενόμο σε δεύτερο χρόνο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Ένα λεπτό αργότερα ο Ρούνεϊ με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Ο Απόλλων Πόντου ανέβηκε στους 16 βαθμούς παίρνοντας απόσταση τριών βαθμών από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι αρχικές ενδεκάδες

Θεσπρωτός: Κίναλης, Ντ’ Αλέσσιο, Γώγος, Βασιλάκης, Βαλιέντε, Ζιώγας, Πούφλης, Ραμίρεζ, Λύγκας, Γεωργούσης, Σαραντίδης

Απόλλων Πόντου: Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Μαλουμανσέκο, Σουντορά, Καλαϊτζίδης, Ρούνεϊ, Ενόμο, Νάσσερ, Καλογέρης, Φράγκος, Εσσουμά