Μεγάλη νίκη του Αιολικού επί της ΑΕΛ με 73-71 στην Α1 ΕΣΚΑΘ

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Αιολικός επί της αξιόμαχης ομάδας της Α.Ε.Λ. με 73-71 στο ντεμπούτο του Γιάννη Στεργιόπουλου στον πάγκο της βολιώτικης ομάδας. Απέναντι στην δεύτερη ομάδα του πρωταθλήματος ο Αιολικός δεν πτοήθηκε έπαιξε με ψυχή και πάθος και πήρε το παιχνίδι. Στην αρχή του πρώτου δεκαλέπτου ο Αιολικός ήταν μπροστά στο σκορ αλλά οι έμπειροι παίκτες της Α.Ε.Λ. όχι μόνο ισοφάρισαν αλλά και προσπέρασαν τελειώνοντας το δεκάλεπτο με 21-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Α.Ε.Λ εκμεταλλεύθηκε τα λάθη της άμυνας του Αιολικού και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 36-43. Στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αιολικός περιόρισε τα λάθη, γύρισε το παιχνίδι και δεν έδωσε τη δυνατότητα στην Α.Ε.Λ. να πάρει τη νίκη.

Δεκάλεπτα:21-22,36-43,55-56,73-71

ΑΙΟΛΙΚΟΣ(Στεργιόπουλος Ι.) Βόντζος, Χατζής ,Σαμαράς 19(3), Μπαιράμης 9(1), Μισαηλίδης 16(2), Κολτσιδόπουλος, Σαββίδης 3, Βαγιόπουλος 11, Θεοδωρόπουλος, Γκριτζαλής, Μανέ, Παρισάκης 15(1).

Α.Ε.Λ.(Γκανέτσας Α.)Τσότσας 5,Γκανέτσας Α 21(3),Δελής 18(1),Κρικώνης 7(1),Πολυχρονιάδης 7(1),Γκέκας, Φασλής, Γεωργόπουλος 1,Πάσχος 12.