Νικήτρια η Αργώ στο θεσσαλικό ντέρμπι με την ΕΑ Λάρισας (photos)

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος ο ΑΣ ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ, επικρατώντας με 3-0 σετ της ΕΑ ΛΑΡΙΣΑΣ, στο Θεσσαλικό ντέρμπυ της Α2 εθνικής κατηγορίας γυναικών. Με τη νίκη αυτή η Βολιώτικη ομάδα θα μπει  στην 2η φάση των play out με πολύ καλή συγκομιδή βαθμών, αφού συγκεντρώνει 15 βαθμούς στην ειδική βαθμολογία  και θα τεθεί επικεφαλής του ομίλου της. Όσον αφορά το αγωνιστικό μέρος του παιχνιδιού, η Αργώ μπήκε από την αρχή πολύ δυνατά και παίζοντας ολοκληρωτικό βόλεϊ, επικράτησε εύκολα στο 1ο σετ με 25-14. Στο 2ο σετ  ήρθε η αντίδραση από την πλευρά της ομάδας της Λάρισας, η οποία πήρε ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο όμως η ΑΡΓΩ κατόρθωσε να το καλύψει στο τέλος του σετ (21-22) και να κάνει έστω και δύσκολα το 2-0. Στο 3ο σετ η Βολιώτικη ομάδα ,διατήρησε τη μικρή διαφορά που πήρε από την αρχή και έτσι έγραψε το τελικό 3-0.

Τα σετ: 25-14, 25-21,25-23

Διαιτητές του αγώνα οι Χουλιαρόπουλος Δημήτρης, Παρασκευάς Θεόδωρος και Μανουσογιωργάκη Κατερίνα.

Ο ΑΣ ΑΡΓΩ ευχαριστεί τον γιατρό κύριο Νίκο Ρούμπο και την Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων Βόλου για την παροχή υγειονομικής υποστήριξης του αγώνα.

ΑΣ ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ: (Σταθόπουλος, Γεωργουλάς, Φουρκιώτης) Κασιούρα Β, Κασιούρα Χ, Στύλα Στ, Παπακωνσταντίνου Ελ, Νικολάου Ειρ, Prokudina Polina, Αγγέλη Μαρ, Πώπου Ε, Γερολυμάτου Ε,Ξάνθη Π, Γιαλόγλου Ν, Πόλη Β,Ζαφειρίου Α, Τάσσσου Α.

ΕΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: (Τζουμάκας Σ, Παπαστεργίου Σ) Δικαστοπούλου Ν, Βελεσιώτη Ε, Ζαφειρίου Ε, Μοτσενίκου Ε, Αραπάκη Γ, Τσαμόγλου Μ, Καφφέ Α, Τίκα Ν, Μαργαριτοπούλου, Παπακώστα Β, Μανδραβέλη Μ, Βελεσιώτη Ε.