“Πικρή” ήττα για Ολυμπιακό Β., 78-87 από τον Σ.Κ Ιωαννίνων

“Πνίγηκε” στο άγχος του ο Ολυμπιακός Βόλου κι έχασε ένα πολύ σημαντικό ματς μέσα στο “σπίτι” του από τον Σ.Κ Ιωαννίνων με σκορ 78-87, γεγονός που του στοιχίζει βαθμολογικά στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στη Β’ Εθνική κατηγορία. Οι “ερυθρόλευκοι” αιφνιδιάστηκαν από τους αντιπάλους τους και βρέθηκαν με το …καλημέρα να χάνουν στο 10′ με 11-23. Τα Ιωάννινα αποδείχτηκαν πολύ εύστοχα από την περιφέρεια, σημειώνοντας συνολικά 10 τρίποντα στην αναμέτρηση.

Οι Βολιώτες, στην 4η περίοδο πλησίασαν στους τέσσερις πόντους στο 35′ (69-73), χωρίς όμως την ανάλογη συνέχεια, αφού ο Ίλτσογλου χρεώθηκε με φάουλ και με άδικη τεχνική ποινή και αποχώρησε από τον ματς (το ματς διακόπηκε για λίγα λεπτά, αφού οι διαιτητές πήγαν στα αποδυτήρια, λόγω των αποδοκιμασιών των φιλάθλων), ενώ ήρθε στη συνέχεια και η αποβολή του Αναγνωστόπουλου με πέντε φάουλ.

Καλύτεροι των νικητών οι Τσατάλας και Ξιούρας, ενώ από τον Ολυμπιακό κορυφαίοι ήταν οι Παρασκευάς και Μουρατίδης.

Tα δεκάλεπτα: 11-23,  36-49, 58-67, 78-87.

Ολυμπιακός Βόλου: Αγκρής, Νίκολης,  Γκοντόπουλος 13 (2), Μουρατίδης 23 (4), Αναγνωστόπουλος 3 (1), Καραμήτσος, Ίλτσογλου 9, Σιμάκης 5, Παρασκευάς 25

Ιωάννινα ΣΚ (Παπαδόπουλος): Χατζηαγοράκης, Σπηλιόπουλος 11 (1), Τσατάλας 23 (1), Σωτηρίου 4, Μπαρτζώκας 11, Κωνσταντινίδης, Ξιούρας 22 (5), Σφουγγάρης 5 (1), Πάντσιος 11 (2)