Με 51 δρομείς έτρεξε ο ΣΔΥ Βόλου στον 13ο Ημιμαραθώνιο Καλαμπάκα – Τρίκαλα

Εντυπωσιακός από κάθε άποψη ήταν ο 13ος Ημιμαραθώνιος Καλαμπάκα – Τρίκαλα «Θανάσης Σταμόπουλος» που έγινε την Κυριακή 13 Μαρτίου στη Θεσσαλική πόλη. Σχεδόν 2.000 δρομείς έτρεξαν τις αποστάσεις, για την ακρίβεια 1.161 τα 21,1 χιλιόμετρα και 653 τα 5χλμ. Ο καιρός μάλιστα παρά το κρύο ήταν ευνοϊκός για επιδόσεις, και διέψευσε τις όποιες ανησυχίες υπήρχαν ακόμη και για χιόνι.

Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου έδωσε το παρόν στον πρώτο αγώνα Καλαμπάκας – Τρικάλων που είχε γίνει στις 30 Μαρτίου 2008, και συνεχίζει κάθε χρόνο να κάνει το ίδιο διαρκώς πιο δυναμικά, συμμετέχοντας και στις 13 διοργανώσεις. Αυτή τη φορά μάλιστα ο ΣΔΥΒ είχε 51 παρουσίες, εκ των οποίων οι 37 στην κύρια απόσταση και οι 14 στην μικρότερη. 10 από τις συμμετοχές ήταν από αθλήτριες του ΣΔΥ Βόλου (6+4). Ο 11χρονος Γιάννος Μακρυγιάννης ήταν ο μικρότερος του συλλόγου : έτρεξε τα 5χλμ με τον πατέρα του Ηλία, ενώ στον Ημιμαραθώνιο αγωνίστηκε η μητέρα του Αγγέλα Αντωνίου. Ο ΣΔΥΒ πραγματοποίησε εκδρομή με λεωφορείο από τον Βόλο στην Καλαμπάκα και τα Τρίκαλα, ενώ ακολούθησαν και αρκετοί συγγενείς και φίλοι των δρομέων.

Αρκετοί αθλητές του ΣΔΥΒ κατέρριψαν τον ατομικό τους χρόνο, με αποκορύφωμα το 1:18:53 που πέτυχε ο Ζήσης Τσουρέλης. Ο Μίλτος Καραπιπέρης ακολούθησε με 1:20:59, και στη συνέχεια ο Δημήτρης Κυριακόπουλος 1:26:19. Παρουσία σε όλες, και στις 13 διοργανώσεις συμπλήρωσε ο Κώστας Παλάντζας, έχοντας 11 συμμετοχές στα 21,1χλμ και δυο στα 5 και 6χλμ. Τέσσερις από τους παλιούς δρομείς του ΣΔΥ Βόλου, οι Ευαγγελία Παπαχρήστου, Θεόδωρος Στόρτος, Μιχάλης Άκερμαν, Παντελής Σάμιος, έδωσαν για μία ακόμη φορά το παρόν.

Εξαιρετική ήταν η παρουσία του γυναικείου team του ΣΔΥΒ, με την Βάνα Σπύρου να τερματίζει σε 1:42:47, την Χριστίνα Χατζηγιαννίδου σε 1:44:35, και ακολούθησαν οι Κατερίνα Putz, Αγγέλα Αντωνίου, Αγγέλα Χατζησταματίου, Ευαγγελία Παπαχρήστου. Η Βάνα Σπύρου αναδείχθηκε 1η στην ηλικιακή κατηγορία, ενώ η Ευαγγελία Παπαχρήστου 3η.

Ο Στέφανος Μουρογιάννης έτρεξε τα 5 χιλιόμετρα σε 19:54 και η Αλεξία Τζήμου σε 26:12. Με τους πολύ καλούς αυτούς χρόνους, είχαν την καλύτερη επίδοση σε άνδρες και γυναίκες αντίστοιχα από τον ΣΔΥ Βόλου. Αναλυτικότερα οι συμμετοχές του συλλόγου :

550 Ηλίας Μακρυγιάννης 44:07

Συμμετοχές και μεγάλες διακρίσεις σε Αθήνα, Καβάλα, Κύπρο, Σλοβενία και όχι μόνο!

Ο Γιώργος Δαφνής αναδείχθηκε μεγάλος νικητής στα 5 χιλιόμετρα του 5ου Αγώνα Δρόμου La Grande Course Αγίας Παρασκευής Αττικής με χρόνο 17’31. Η Ευδοκία Μαρκά κατέλαβε την 3η θέση στη γενική κατάταξη γυναικών με 26’03.

Πολύ καλός αγώνας από τον Αμβρόσιο Δημητριάδη στο Kavala Trail Run, με τον δρομέα του ΣΔΥΒ να καταλαμβάνει την 3η θέση στη γενική κατάταξη του αγώνα των 5 χιλιομέτρων με χρόνο 27:25. Τέταρτος ήταν ο Ιωάννης Ζήσης με 27:44. Στον αγώνα των 13 χιλιομέτρων ο Ντίνος Πεταλωτής τερμάτισε σε 2 ώρες 23’45.

Τον Μαραθώνιο Κύπρου, 24ο Logicom Cyprus Marathon έτρεξε η Βάσω Τασιώνη. Ο χρόνος της, 5 ώρες 38’29, σε έναν αγώνα που έγινε με κρύο και πολύ αέρα, ενώ κάποια στιγμή έριξε μέχρι και χαλαζι.

Το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου Βετεράνων Αθλητών πραγματοποιήθηκε στο Νόβο Μέστο στη Σλοβενία. Ο Στράτος Συμεωνίδης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη σκυταλοδρομια 4χ200, και το χάλκινο στα 400 μέτρα (1.16.84). Για 3 εκατοστά του δευτερολέπτου ο Στράτος Συμεωνίδης δεν ανέβηκε στο βάθρο και στα 60 μέτρα (4ος με 9.13).

Στο πρωτάθλημα ποδηλασίας Κεντρικής Ελλάδας συμμετείχαν οι Μάριος Αδαλόγλου, Σαράντης Αραμπατζής, Αντώνης Βλάχος. Στην κατηγορία ανδρών ο Μάριος Αδαλόγλου με δυνατό αγώνα στην τελευταία στροφή των 105χλμ κατέλαβε τη 15η θέση σε μαζικό τερματισμό. Ο Σαράντης Αραμπατζής κατέκτησε τη 4η θέση και Αντώνης Βλάχος την 7η μετά από εξαιρετική εμφάνιση στην ηλικιακή κατηγορία των 50-59. Σε άλλο αγώνα λίγες ημέρες μετά, την πρώτη θέση στην κατηγορία κατέλαβε ο Αντώνης Βλάχος στο Corfu Mountain Bike Race, τον ορεινό ποδηλατικό αγώνα της Κέρκυρας.