34 μετάλλια η Νίκη στους Χειμερινούς της κολύμβησης

Στις 19-21 Φεβρουαρίου 2016 στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης, διεξήχθησαν οι Χειμερινοί Αγώνες Κατηγοριών Βορείου Ελλάδος στους οποίους συμμετείχαν 54 σωματεία και 1.000 κολυμβητές. Η Νίκη Βόλου με 28μελή αποστολή έδωσε βροντερό “παρών”, καθώς πέραν του γεγονότος ότι ήταν από τις πολυπληθέστερες αποστολές, η εμφάνιση της ομάδας ήταν απόλυτα επιτυχημένη και στον αγωνιστικό τομέα.

Η αποστολή της Νίκης Βόλου ξεπερνώντας τις δυσκολίες που είχε στη μετάβαση προς Θεσσαλονίκη λόγω των αγροτικών κινητοποιήσεων, έδωσε τον καλύτερό της εαυτό, καταφέρνοντας να συγκεντρώσει 17 χρυσά μετάλλια, 8 ασημένια και 9 χάλκινα. Η Νίκη Βόλου κατετάγη στην τρίτη θέση πίσω από τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης και τον ΠΑΟΚ, ενώ ήταν το πρώτο σωματείο πέραν αυτών της Θεσσαλονίκης, ξεπερνώντας παραδοσιακές κολυμβητικές δυνάμεις και πιστοποιώντας την ποιότητα και το βάθος της συστηματικής δουλειάς που γίνεται στο κολυμβητικό τμήμα του συλλόγου.

Χαρακτηριστικό γεγονός είναι ότι από τα 34 συνολικά μετάλλια που κατακτήθηκαν, τα 9 ήταν στις σκυταλοδρομίες, στις οποίες ο σύλλογος κυριολεκτικά σάρωσε.

Αναλυτικά, τα μετάλλια που κατακτήθηκαν έχουν ως εξής:

Ατομικά αγωνίσματα:

Μεντεκίδη Αναστασία 3 χρυσά μετάλλια στα 100, 200 και 400μ. ελεύθερο στην κατηγορία παγκορασίδων Α’
Βασιλοπούλου Βασιλική 3 χρυσά μετάλλια στα 50, 100 και 200μ. ελεύθερο στην κατηγορία παγκορασίδων Β’
Κοντοβάς Ιωάννης 3 χρυσά μετάλλια στα 200μ. ύπτιο, 100 και 200μ. πεταλούδα στην κατηγορία παμπαίδων Β’
Χατζηεφραιμίδου Μαρία χρυσό μετάλλιο στα 200μ. μικτή ατομική στην κατηγορία παγκορασίδων Β’, ασημένια μετάλλια στα 50 και 100μ. πεταλούδα
Μεριστούδη Βαία χρυσό μετάλλιο στα 200μ. ύπτιο, χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο και 4η θέση στα 50μ. ύπτιο στην κατηγορία παγκορασίδων Β’
Χατζηεφραιμίδου Σταυρούλα ασημένιο μετάλλιο στα 800μ. ελεύθερο, χάλκινο μετάλλιο στα 400μ. ελεύθερο και 4η θέση στα 100μ. ελεύθερο στην κατηγορία παγκορασίδων Β’
Μιαρίτης Αλέξανδρος ασημένιο μετάλλιο στα 200μ. ελεύθερο και δύο τέταρτες θέσεις στα 50 και 100μ. ελεύθερο στην κατηγορία παμπαίδων Β’
Γρηγοριάδη Ελισάβετ χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. ελεύθερο και 4η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 6η θέση στα 100μ. ελεύθερο στην κατηγορία παγκορασίδων Α’
Κιόσια Αλεξία χάλκινο μετάλλιο στα 400μ. ελεύθερο, 6η θέση στα 100μ. πεταλούδα και 7η θέση στα 200μ. πεταλούδα στην κατηγορία παγκορασίδων Α’
Αγιώτης Στυλιανός χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. πρόσθιο και 5η θέση στα 100 και 50μ. πρόσθιο στην κατηγορία παμπαίδων Β’
Αγιώτη Ελένη ασημένιο μετάλλιο στα 200μ. πρόσθιο και 5η θέση στα 50μ. πρόσθιο στην κατηγορία νεανίδων
Καλαμπούκας Κωνσταντίνος ασημένιο μετάλλιο στα 100μ. πρόσθιο, 4η θέση στα 200μ. πρόσθιο και 5η θέση στα 50μ. πρόσθιο στην κατηγορία παμπαίδων Α’
Λεύκελης Βασίλης χάλκινο μετάλλιο στα 800μ. Ελεύθερο, 5η θέση στα 1.500μ. ελεύθερο και 6η θέση στα 400μ. ελεύθερο στην κατηγορία εφήβων
Λουκάκη Αθανασία χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. ύπτιο, 5η θέση στα 100μ. ύπτιο και 9η θέση στα 50μ. ύπτιο στην κατηγορία παγκορασίδων Α’
Αναστασάκης Δημήτρης χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο, 4η θέση στα 200μ. ύπτιο και 8η θέση στα 50μ. ύπτιο στην κατηγορία παμπαίδων Β’
Παρασκευοπουλού Μελίνα 6η θέση στα 50μ. πρόσθιο και 7η θέση στα 100 και 200μ. πρόσθιο στην κατηγορία παγκορασίδων Α’
Πούλιος Στυλιανός 4η θέση στα 400μ. μικτή ατομική, 5η θέση στα 400μ. ελεύθερο και 6η θέση στα 200μ. μικτή ατομική στην κατηγορία παμπαίδων Α’
Μάντζιαρη Βασιλική 6η θέση στα 200 και 400μ. ελεύθερο και 7η θέση στα 200μ. ελεύθερο στην κατηγορία παγκορασίδων Β’
Κασαπλέρη Βικτόρια 6η θέση στα 200μ. ύπτιο, 5η θέση στα 50μ. ύπτιο και 8η θέση στα 100μ. ύπτιο στην κατηγορία παγκορασίδων Β’
Λούπα Μηλίτσα 6η θέση στα 200μ. ελεύθερο, 7η θέση στα 200μ. ύπτιο και 12η θέση στα 100μ. ύπτιο στην κατηγορία παγκορασίδων Β’
Κόττα Σταυρούλα 4η θέση στα 200μ. πρόσθιο, 5η θέση στα 100μ. πρόσθιο και 13η θέση στα 100μ. ελεύθερο στην κατηγορία παγκορασίδων Β’
Παρίσση Χαρίκλεια 4η θέση στα 200μ. πρόσθιο και 7η θέση στα 50μ. πρόσθιο στην κατηγορία παγκορασίδων Α’
Νικοβιώτη Κωνσταντίνα 6η θέση στα 50μ. ύπτιο, 8η θέση στα 100μ. ύπτιο και 13η θέση στα 100μ. ελεύθερο στην κατηγορία παγκορασίδων Α’
Βλιώρα Αγγελική 8η θέση στα 200μ. πρόσθιο, 11η θέση στα 50μ. Πρόσθιο και 14η θέση στα 100μ. πρόσθιο στην κατηγορία νεανίδων
Γκάγκα Αναστασία 11η θέση στα 50μ. πρόσθιο, 11η θέση στα 200μ. πρόσθιο και 13η θέση στα 100μ. πρόσθιο στην κατηγορία παγκορασίδων Α’
Γκάγκα Μαρία 12η θέση στα 50μ. πρόσθιο και 13η θέση στα 100μ. πρόσθιο στην κατηγορία παγκορασίδων Β’
Ιωαννίδης Ιωάννης 12η θέση στα 200μ. πεταλούδα και 14η θέση στα 100μ. πεταλούδα στην κατηγορία παμπαίδων Β’
Γελαδάρη Σταυρούλα 18η θέση στα 200μ. ύπτιο στην κατηγορία παγκορασίδων Β’

Παράλληλα, οι κολυμβητές που γυμνάζονται με τη Νίκη Βόλου κατέκτησαν τις εξής θέσεις:
Βελιάδης Γεώργιος χρυσά μετάλλια στα 100μ. πεταλούδα και 100μ. ελεύθερο
Κοτρούτσου Εύα χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο και ασημένιο μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο
Τζιώρτζης Ανδρέας χάλκινο μετάλλιο στα 400μ. μικτή ατομική, 4η θέση στα 200μ. μικτή ατομική και 9η θέση στα 200μ. ύπτιο
Κούγκουλα Αναστασία 8η θέση στα 50μ. πρόσθιο και 100μ. πεταλούδα και 9η θέση στα 50μ. πεταλούδα

Σκυταλοδρομίες:
4×100μ. ελεύθερο χρυσό μετάλλιο με τις Μεντεκίδη, Νικοβιώτη, Γρηγοριάδη και Κιόσια στην κατηγορία παγκορασίδων Α’
4×200μ. ελεύθερο χρυσό μετάλλιο με τις Μεντεκίδη, Νικοβιώτη, Γρηγοριάδη και Κιόσια στην κατηγορία παγκορασίδων Α’
4×100μ. μικτή ομαδική ασημένιο μετάλλιο με τις Μεντεκίδη, Κιόσια, Παρίσση και Λουκάκη στην κατηγορία παγκορασίδων Α’
4×100μ. ελεύθερο χρυσό μετάλλιο με τις Βασιλοπούλου, Χατζηεφραιμίδου Μ., Χατζηεφραιμίδου Σ. και Μαντζιάρη στην κατηγορία παγκορασίδων Β’
4×200μ. ελεύθερο χρυσό μετάλλιο με τις Βασιλοπούλου, Χατζηεφραιμίδου Μ., Χατζηεφραιμίδου Σ. και Λούπα στην κατηγορία παγκορασίδων Β’
4×100μ. μικτή ομαδική χρυσό μετάλλιο με τις Μεριστούδη, Κοττά, Χατζηεφραιμίδου Μ. και Βασιλοπούλου στην κατηγορία παγκορασίδων Β’
4×100μ. μικτή ομαδική χρυσό μετάλλιο με τους Αναστασάκη, Αγιώτη, Κοντοβά και Μιαρίτη στην κατηγορία παμπαίδων Β’
4×100μ. ελεύθερο ασημένιο μετάλλιο με τους Κοντοβά, Ιωαννίδη, Μιαρίτη και Αναστασάκη στην κατηγορία παμπαίδων Β’
4×200μ. ελεύθερο χάλκινο μετάλλιο με τους Κοντοβά, Ιωαννίδη, Μιαρίτη και Αναστασάκη στην κατηγορία παμπαίδων Β’

Το διοικητικό συμβούλιο του Γ.Σ. Βόλου “Η Νίκη” συγχαίρει τους κολυμβητές και κολυμβήτριές του για την αξιέπαινη προσπάθειά τους, όπως και τους προπονητές Στάθη Μέμο, Δημήτρη Αδαμόπουλο και Αθανάσιο Γκιτέρσο για την μεθοδική δουλειά τους, ενώ θέλει να ευχαριστήσει ιδιαίτερα τους γονείς των παιδιών για την έμπρακτη υποστήριξή τους.

Τέλος, εύχεται οι επιτυχίες αυτές να αποτελέσουν το παράδειγμα για τις επόμενες γενιές των κολυμβητών που θα στελεχώσουν την αγωνιστική ομάδα της Νίκης Βόλου.