Τρίποντο σωτηρίας για Πιερικό – Του το χρωστούσε η τύχη..

Έξι συνολικά βαθμούς έχει χάσει ο Πιερικός μετά το 90’ και σήμερα η τύχη του χρωστούσε το σημαντικότερο ίσως τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Το συγκρότημα του Γιώργου Βαζάκα παρότι έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 10’ από τον Απόλλωνα Λάρισας κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας στο 2ο ημίχρονο να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση αφού αρχικά ισοφάρισε στο 49’ με εύστοχο πέναλτι του Χαρτσιά, στη συνέχεια προηγήθηκε με τον Ζαφειράκη στο 54’. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια στο 69’ με σκόρερ τον Ρουίθ και όλα έδειχναν πως το ματς κυλούσε προς την ισοπαλία.

Όμως η τύχη χρωστούσε στον Πιερικό καθώς μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα έχει απολέσει συνολικά έξι βαθμούς στις καθυστερήσεις τεσσάρων αγώνων.

Συγκεκριμένα:

27/03/2022 ΑΕΛ – Πιερικός 1-0 (94’ Όγκμποε)

27/02/2022 Πιερικός – Αλμωπός Αριδαίας 2-2 (ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Πιερικού στο 92’)

02/02/2022 Πιερικός – Ηρακλής 2-2. Ο Πιερικός έχασε πέναλτι στο 95’

15/12/2022 Τρίκαλα – Πιερικός 1-0 (94’ Κουσκουνάς)