“Καθίζηση” στην 3η περίοδο και ήττα με 77-58 για τον Ολυμπιακό από τον Αίολο-Γόμφοι

Για ένα ημίχρονο ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν ανταγωνιστικός απέναντι στον Αίολο-Γόμφοι και μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί με 30-36 για το πρωτάθλημα μπάσκετ της Β’ Εθνικής. Το τρίτο δεκάλεπτο όμως ήταν καταστροφικό για τη βολιώτικη ομάδα που δέχτηκε 40 πόντους, ενώ σημείωσε μόλις τρεις. Έτσι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 70-39 και η 4η περίοδος είχε απλά διαδικαστικό χαρακτήρα. Η ήττα με 77-58 ήρθε ως φυσικό επακόλουθο της πολύ κακής εμφάνισης του τρίτου δεκαλέπτου για τους Βολιώτες.

Δεκάλεπτα: 15-16, 30-36, 70-39, 77-58
Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Ταρενίδης Κ., Χρυσάφης
Αίολος-Γόμφοι (Φόρος): Μόσιαλος 17 (1), Παππάς 22 (2), Ζώρζος, Ευαγγελακόπουλος, Κολότσιος 2, Τσιγγενόπουλος 2, Μοσχόπουλος 8, Ιωάννου 7 (1), Τσιακάρας, Ψύρρας 15 (3), Δέσπος 4.
Ολυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Γκοντόπουλος 23 (1), Μουρατίδης 8 (2), Καραμήτσος 4, Σταθούρος 3 (1), Σιμάκης 6, Παρασκευάς 9, Γουάμπα 5.