Β’ Εθνική (3ος – 24η αγ.): Νίκες για τις βολιώτικες ομάδες – Μπλέξιμο στην …ουρά


Μοιράσου το άρθρο

Στην Α2 Ανδρών για πρώτη φορά στην ιστορία του βρίσκεται και μαθηματικά ο Ερμής Σχηματαρίου, παρότι είχε το προγραμματισμένο του ρεπό. Η ομάδα της Βοιωτίας είδε στο ίδιο γήπεδο στον οποίο πριν μερικές ημέρες έκανε «παρέλαση», τον Άιολο Τρικάλων να ηττάται με 76-70 από τον Έσπερο, και έτσι να πανηγυρίζει την άνοδο.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο, με τον Ολυμπιακό Βόλου να πετυχαίνει τεράστια νίκη απέναντι στους Ίκαρους Τρικλαλων με 94-72, αλλά αυτό να μην φτάνει προς το παρών, καθώς Αναγέννηση  Καρδίτσας και IBC Ιωάννινων πανηγύρισαν εντός έδρας επιτυχίες, απέναντι σε Δόξα Λευκάδας (75-65) και Μελίκη (84-63).

Όρθιοι στάθηκαν οι Τιτάνες Παλαμά μετά το 86-81 απέναντι στον Πρωτέα Γρεβενών στην δεύτερη παράταση, ενώ τη νίκη πήρε και η Νίκη στη Νέα Ιωνία, επικρατώντας με 82-75 του ΑΓΣΙ Ιωαννίνων. Μάλιστα για τους Τιτάνες ο σπουδαίος σκόρερ των Εθνικών κατηγορίων, Γιάννης Μανδαλάκης πέτυχε 50 πόντους με 5 τρίποντα.

Β’ Εθνική
3ος όμιλος
24η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα :

Ολυμπιακός Βόλου – Ίκαροι Τρικάλων 94-72
Έσπερος Λαμίας – Αίολος Τρικάλων Γόμφοι 76-70
Τιτάνες Παλαμά – Πρωτέας Γρεβενών 86-81 (78-78 α’ παρ., 69-69 κ.αγ.)
Νίκη Βόλου – ΑΓΣ Ιωαννίνων 82-75
Ιωάννινα ΣΚ  – Μελίκη 84-63
Αναγέννηση Καρδίτσας – Δόξα Λευκάδας 74-65
Ρεπό: Ερμής Σχηματαρίου

Η Βαθμολογία (σε 24 αγώνες) :

1.Ερμής Σχηματαρίου* (20-2) 42
——————————————
2.Αίολος Γόμφων* (18-4) 40
3.Ίκαροι Τρικάλων* (16-6) 38
4.Έσπερος Λαμίας* (14-8) 36
5.ΑΓΣ Ιωαννίνων*  (13-9) 35
6.Δόξα Λευκάδας* + (13-8) 34
7.Νίκη Βόλου (10-13) 33
8.Πρωτέας Γρεβενών*  (9-13) 31
9.Αναγέννηση Καρδίτσας* (8-14) 30
10.ΣΚ Ιωάννινα (7-16) 30
——————————————
11. Ολυμπιακός Βόλου* (7-15) 29
12.Τιτάνες Παλαμά* + (6-15) 27
13.ΓΑΣ Μελίκης* (2-20) 24

*Έχουν κάνει το ρεπό τους
+Έχουν παιχνίδι λιγότερο

 

Η επόμενη αγωνιστική (25η, 1/5)

Ικαροι Τρικάλων-Εσπερος Λαμίας
Πρωτέας Γρεβενών-Αίολος Τρικάλων Γόμφοι
ΑΓΣ Ιωαννίνων-Ολυμπιακός Βόλου
ΓΑΣ Μελίκης-Νίκη Βόλου
Δόξα Λευκάδας-Ερμής Σχηματαρίου
Τιτάνες Παλαμά-Αναγέννηση Καρδίτσας
Ρεπό: ΣΚ Ιωάννινα

 

Τα φύλλα αγώνα :

Ολυμπιακός Βόλου-Ίκαροι Τρικάλων 94-70
Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Ξέρας-Αναστασιάδης Β.
Δεκάλεπτα: 20-22, 43-39, 69-57, 94-70
Ολυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Αγκρής, Γκοντόπουλος 18 (1), Μουρατίδης 25 (3), Αναγνωστόπουλος 3, Καραμήτσος 4, Ίλτσογλου 3 (1), Σταθούρος, Σιμάκης 14 (1), Παρασκευάς 13, Γουάμπα 14
Ίκαροι Τρικάλων (Γιασσάρης): Τσιαβές 10 (1), Φρύδας 2, Παπαχρήστος 13, Κατσαρές 10 (1), Παρδακάς 9 (3), Μπουργάνος 13 (3), Τριανταφύλλου 6 (2), Κατσίμπας, Αμβράζης 7, Τσάκαλος.

Έσπερος ΓΣ Λαμίας-Αίολος Τρικάλων Γόμφοι 76-70
Διαιτητές: Κατωτικίδης-Τσιαπλής-Παπανικολάου Γ.
Δεκάλεπτα: 16-16, 33-34, 59-52, 76-70
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης, Τσουκαλαδελης): Ρούζιος 5(1), Λάππας 17(3), Τσεσμετζίδης 2, Διαμαντής, Ευθυμίου, Φύκας 14(3), Πάππος 18(4), Μπακόλιας, Τεπετίδης 13(3), Νέστορας, Παπαργυρόπουλος 5, Αργύρης 2
Αίολος Τρικάλων Γόμφοι (Φόρος): Μουσιαλος 11(2), Παππάς 5, Ζόριος, Βαγγελακόπουλος, Κολότσιος 13(3), Τσιγκενόπουλος 2, Μοσχόπουλος 4, Ιωάννου 9(1), Τσιακάρας, Ψύρρας 9(1), Θέος 17(1)

Τιτάνες Παλαμά-Πρωτέας ΦΟ Γρεβενών 86-81
Διαιτητές: Μπακάλης-Δολγύρας-Βασιλόπουλος
Δεκάλεπτα: 19-10, 35-30, 51-45, 69-69 (κ.α.), 78-78 (α΄παρ.), 86-81
Τιτάνες Παλαμά (Πανάρας): Τσούμας Γ. 6, Μάνος 5(1), Κρεμμύδας 2, Τσούμας Σ. 13(2), Σφακιανός, Ξένος, Φαλιάκης, Μανδαλάκης 50(5), Αρχοντούλης 8, Βλάχος 2
Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Τζιουβάρας 7(2), Γρίψιος 11, Κλωνάρας 12, Παλάσκας, Καραγιάννης, Παπαδόπουλος 5, Σιπητάνος 24(1), Κωνσταντίνου 6(2), Μπόζιαρης 12(2), Ασλανίδης, Κυρατζής 4.

Νίκη Β.-ΑΓΣ Ιωαννίνων 82-75
Διαιτητές: Σαρακενίδης-Δέλλας-Τζιοπάνος Γ.
Δεκάλεπτα: 25-15, 40-30, 64-49, 82-75
Νίκη Βόλου (Μαύρος-Κοσμάτος): Νίκολης 2, Μπουρδάνος 14 (3), Σαριμπαλίδης 8 (2), Σιάνος Ζησόπουλος, Κουτίνας 29 (3), Σπανόπουλος 1, Μπάντελης, Δελεντζές, Λόλας 12, Καλλές 16, Ξενιτίδης
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Νικολόπουλος 12 (2), Γυφτάκης 13 (2), Γκατσέλης, Καννής 17 (4), Μυλωνής, Βαγγέλης 2, Ιωαννίδης 3 (1), Μάντζιος 13, Παππάς, Μητρόπουλος, Μπόλης, Ψάλτου 15.

Ιωάννινα ΣΚ-Μελίκη 84-63
Διαιτητές: Παπαγερίδης-Ντόγκας-Μελανίδης
ΣΚ Ιωαννίνων (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Μπαρτζώκας 15, Πάντσιος 14(2), Κωνσταντινίδης 12, Σπηλιόπουλος 11(3), Ξιούρας 11(1), Σφουγγάρης 9(1), Γκλίναβος 6(2), Καραμπίνης 4 Βρασταμηνός 2, Χαντζηαγοράκης, Μπαρτζώκας
Mελίκη (Ασλανίδης): Τζιοβάρας 8, Κυριακού, Μόρας 13(1), Μωϋσίδης, Καρκανιάς 3, Ρογγότης 6, Αμανατίδης 3(1), Αλευρίδης 7(1), Στοϊτσης 16(1), Γατόπουλος 3(1), Εσέρπογλου 2, Πεϊμανίδης 2.

Αναγέννηση Καρδίτσας-Δόξα Λευκάδας 74-65
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Χατζημπαλίδης-Χρυσάφης
Δεκάλεπτα: 24-25, 42-44, 62-50, 74-65
Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Αντωνίου 20(5), Καλιάρας 23(1), Γεωργαντζάς 19 (3), Αρκούδας 2, Αργύρης 2, Οικονόμου 2, Ψυχογιός 6(2)
Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Κεραμάρης 5(1), Κοντούδης 11, Κουρτίδης 19, Καραγιαννίδης 6, Σταματέλος 2, Τζακόπουλος 8 (2), Βαγενάς 4 (1), Λαζάρου 7, Αργυρός 3 (1)

Ακολουθήστε το goalpost.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις