«Χρυσός» βαθμός για Ζάκυνθο στο Ελ Πάσο (video)

Η Καλλιθέα ήταν το μεγάλο φαβορί στο παιχνίδι με την Ζάκυνθο, ωστόσο οι Επτανήσιοι εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να μη φύγουν με άδεια χέρια από το Ελ Πάσο. Έτσι, κατάφεραν και πήραν έναν σημαντικό βαθμό για τη συνέχεια…

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στην δεύτερη ευκαιρία τους βρήκαν δίχτυα. Στο 9′, ο Μασένα εκτέλεσε απευθείας φάουλ από το ύψος του ημικυκλίου της περιοχής, η μπάλα πέρασε κάτω από το τοίχος και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Η Ζάκυνθος μετά το γκολ που δέχτηκε έψαξε την απάντηση, όμως αντ’ αυτού, τα φώτα έσβησαν και το παιχνίδι σταμάτησε για λίγα λεπτά!

Τελικά μετά την επανέναρξη δεν άλλαξε κάτι και το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους με την Καλλιθέα να είναι ανώτερη… Ωστόσο στην επανάληψη αυτό άλλαξε και η Ζάκυνθος έφτασε στην ισοφάριση.

Στο 52΄, από σέντρα του Ζαϊρί, ο Κουρέλλας έπιασε το σουτ με τον Σταματή από κοντά να στέλνει την μπάλα από κανονική θέση στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ της νίκης στη συνέχεια, όμως αυτή που έφτασε πιο κοντά ήταν η Ζάκυνος στο τέλος, ωστόσο δεν τα κατάφερε παίρνοντας παρ’ όλα αυτά έναν σημαντικό βαθμό.

Οι συνθέσεις:

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λoυκάς Καραδήμος): Μιχελής, Μουκτάρης, Τζάκσον, Σταύρου, Νόνης, Τεγούσης, Μπούζας (77′ Τσίπρας), Φαρία (44′ Κατσικογιάννης), Μπέλης, Φράγκος (55′ Ντουρμισάι), Μασένα.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Βάνια Ραντίνοβιτς): Παπαδόπουλος, Κυριακίδης, Ορφανίδης, Τσιάμης, Πεχλιβανόπουλος, Ζέλιος, Λέκκας (51′ Κουρέλλας), Ναζίμ (86′ Αποστόλου), Ζαϊρί (90′ N. Πέττας), Σταματής, Κρολ.