“Αγκαλιά” με την παραμονή στη Β’ εθνική ο Ολυμπιακός Β., 60-74 τον ΑΓΣΙ στα Γιάννενα

Έπαιζε την παραμονή του στη Β’ Εθνική κατηγορία και αποδείχτηκε “λεοντόκαρδος”. Ο Ολυμπιακός Βόλου πέρασε νικηφόρα μέσα από τα Γιάννενα, κερδίζοντας τον ΑΓΣΙ με 60-74 και χρειάζεται πλέον νίκη με την ήδη υποβιβασμένη Μελίκη την τελευταία αγωνιστική στον Βόλο για να πανηγυρίσει και τυπικά την συνέχιση της πορείας του στη Β’ Εθνική.

Ο Ολυμπιακός, μπήκε πολύ δυνατά στο ματς. Με ηγέτες τους Μουρατίδη και Γκοντόπουλο, προηγήθηκε στο ημίχρονο με 25-41.

Στο 3ο δεκάλεπτο όλα άλλαξαν. O ΑΓΣΙ, βελτιώνοντας αισθητά την άμυνά του, πλησίασε στο 29′ σε 41-44. Όμως, ο Ολυμπιακός και πάλι αντέδρασε, άνοιξε τη ψαλίδα της διαφοράς και προηγήθηκε εκ νέου στο 35′ με 48-63. Τα τελευταία πέντε λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν σε μια πολύ μεγάλη νίκη, στο σημαντικότερο ματς της χρονιάς και σφιχταγκάλιασαν την παραμονή τους στην κατηγορία.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Χατζημπαλίδης, Χρυσάφης
Δεκάλεπτα: 18-26, 25-41, 41-49, 60-74
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Νικολόπουλος 11 (1), Γυφτάκης 11 (1), Καννής 15 (2), Βαγγέλης, Ιωαννίδης, Μάντζιος 12 (1), Παππάς, Ψάλτου 11.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Βλιώρας):Γκοντόπουλος 21, Μουρατίδης 22, Αναγνωστόπουλος, Καραμήτσος, Ίλτσογλου 4, Σταθούρος 9, Σιμάκης, Παρασκευάς 12, Γουάμπα 6.