Ήττα σοκ, 85-84 για Γ.Σ.Βόλου στο Δίλοφο

Ήττα σοκ υπέστη ο Γ.Σ.Βόλου στο Δίλοφο από την τοπική ομάδα με σκορ 85-84 για το πρωτάθλημα μπάσκετ της Α1 ΕΣΚΑΘ. Οι «μαυραετοί», αν και μέχρι την Τρίτη περίοδο προηγούνταν σταθερά με 10-12 πόντους διαφορά, στο τέταρτο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε ριζικά.
Το Δίλοφο που «καίγονταν» για τους βαθμούς με αντεπίθεση διαρκείας και φοβερά ποσοστά ευστοχίας, ροκάνισε τη διαφορά κι έφτασε στην τελική νίκη ευστοχώντας σε…

…νεκρό χρόνο σε βολές.
Βέβαια η ήττα δεν επηρεάζει επί τοις ουσίας τον Γ.Σ.Βόλου, ο οποίος τα παίζει …όλα για όλα στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής με τον Ολυμπιακό Βόλου στο Βάκης Παρασκευόπουλος. Η ομάδα των Γιώργου Κοσμάτου και Γιώργου Ντάκη θέλει οπωσδήποτε τη νίκη στην αυλαία της κανονικής περιόδου, προκειμένου να περάσει στα πλέι-οφ του πρωταθλήματος.
Δεκάλεπτα: 17-14, 34-41, 53-64, 85-84
ΔΙΛΟΦΟ: Τέλιος 11 1 τρ, Αμπντάλα 5 (1 τρ), Μανώλας 20 (3 τρ), Γουμενόπουλος, Ράπτης 11, Κουρής 15 (2τρ), Βαρδακούλης 6, Μπλιάντζας 16 (2 τρ).
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 14 (1 τρ), Καλογερόπουλος 23 (3 τρ), Τσαπραίλης 11 (2τρ), Σουλιώτης 2, Τσίρος 4, Σαμαράς 5 (1 τρ), Παλάσκας, Τάσσος, Τσίρος 4, Κουρουπάκης 1, Ζαρογιάννης 24