Εντυπωσίασαν οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου στον 3ο Καραμάνειο Δρόμο Δράκειας

Έναν ακόμη υπέροχο αγώνα προσέφερε στους δρομείς και στους επισκέπτες του Πηλίου ο Αναπτυξιακός – Πολιτιστικός Σύλλογος “Η ΔΡΑΚΕΙΑ”. Ο 3ος Καραμάνειος Δρόμος Υγείας 2022 απόστασης 3 χιλιομέτρων και ο Παιδικός 300 μέτρων έγιναν το απόγευμα της Δευτέρας 18 Ιουλίου στο Μαρτυρικό Χωριό του Πηλίου, ενώ πολύ ενδιαφέρουσες ήταν οι εκδηλώσεις που ακολούθησαν στην πλατεία της Δράκειας, και η προβολή του ντοκιμαντέρ “Πνοή Ζωής” για τον Γεώργιο Καραμάνη.

Χαρακτηριστική ήταν η υποδοχή των κατοίκων στους δρομείς με κεράσματα, η συνδρομή της Λέσχης Ειδικών Δυνάμεων και του Βασίλη Ηλιόπουλου. Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου ευχαριστεί όλους τους συντελεστές για την όμορφη εκδήλωση, και για την πολύ ωραία βραδιά που ακολούθησε στην πλατεία του χωριού.

Ο ΣΔΥ Βόλου έτρεξε με 18 δρομείς του στον αγώνα, με τον Χρήστο Βαλιάντζα να στέφεται μάλιστα νικητής, ενώ οι Απόστολος Κουτσουμπές, Κώστας Παλάντζας τερμάτισαν μαζί στην 3η θέση. Ο απολογισμός των συμμετοχών του συλλόγου, είναι ο εξής :

48 Τσιάτσιος Αθανάσιος 28:27

Εκτός από την Δράκεια, οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου αγωνίστηκαν σε ακόμη 6 διοργανώσεις στο Σαββατοκύριακο που προηγήθηκε. Ξεχώρισε το  34ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βετεράνων Αθλητών Στίβου που έγινε στο Πανθεσσαλικό Στάδιο Βόλου. Μάλιστα και οι 5 αθλητές μέλη του ΣΔΥΒ που μετείχαν, ανέβηκαν στο βάθρο των κατηγοριών τους. Ο απολογισμός είναι ο εξής :

Στράτος Συμεωνίδης Α65
100μ 2ος 14.97
200μ 1ος 30.92
400μ 1ος 1:14:80.
Εκκρεμεί η ένσταση του αθλητή για τα 100 μέτρα, καθώς βάσει του βίντεο τερμάτισε σε γρηγορότερο χρόνο που αντιστοιχεί στην πρώτη θέση.

5.000μ 3ος 24:00

Αγώνες στίβου έγιναν και στην Αττική την Κυριακή : η Ημερίδα Στίβου αγωνισμάτων αντοχής ΟΦΚΑ Αγίου Δημητρίου, με πολλούς δυνατούς δρομείς να συμμετέχουν. Ανάμεσά τους ο αθλητής μέλος του ΣΔΥ Βόλου Γιώργος Δαφνής που ήταν 3ος στην πρώτη σειρά των 1.500 μέτρων με 4:36.15.

Στο Night Run Karpenisi της σειράς αγώνων του 1oυ Sterea Run έτρεξαν το βράδυ του Σαββάτου 3 δρομείς του ΣΔΥ Βόλου. 8ος στα 10 χιλιόμετρα με 43:13 τερμάτισε ο Θανάσης Χάδος. 25ος με 49:12 ο Άρης Γεωργαντάς, 33ος ο Γιώργος Παπαϊωάννου με 51:25.

Τα Τσαμκιράνεια 2022 έγιναν επίσης το Σάββατο στον Δήμο Παγγαίου Καβάλας προς τιμή του ήρωα ανθυπολοχαγού Δημητρίου Τσαμκιράνη με καταγωγή από τις Ελευθερές Καβάλας, που σκοτώθηκε στην Κύπρο στις 22 Ιουλίου του 1974. Ο Αμβρόσιος Δημητριάδης κατέλαβε τη 2η θέση στη γενική κατάταξη των 5χλμ με 20:17.

Στο Αμπελοχώρι (Σκλούπο) του Δήμου Βορείων Τζουμέρκων Ιωαννίνων, έγινε την Κυριακή το 4ο Skloupo Trail Run. Στην 22η θέση του κύριου αγώνα των 13,5 χιλιομέτρων, και στην 3η στην κατηγορία, τερμάτισε ο Στέργιος Κουσκουρίδας με χρόνο 1 ώρα 16’13.

Στον 10ο Αγώνα ορεινού τρεξίματος Ξηρολιβάδου Βέροιας 14χλμ έτρεξαν ο Ηλίας Κωστούδης (10ος Αγώνας ορεινού τρεξίματος Ξηρολιβάδου) και η Μαρία Αντωνίου.

Εγγραφές, και το προσεχές πρόγραμμα

Ολοκληρώθηκαν οι εγγραφές για τον 39ο Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας, με τον ΣΔΥ Βόλου να πετυχαίνει νέο ρεκόρ και να στέλνει στη διοργάνωση 139 συμμετοχές ομαδικά, εκτός όσων μελών του γράφτηκαν ατομικά. Πλέον ο σύλλογος κρατά λίστα αναμονής για νέες συμμετοχές που θα προκύψουν. Ταυτόχρονα συνεχίζονται οι κρατήσεις για τα λεωφορεία για τη διήμερη εκδρομή, και για το ξενοδοχείο. Εγγραφές γίνονται επίσης για τον Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων, και ο ΣΔΥΒ θα στέλνει κατά διαστήματα στη διοργάνωση τις συμμετοχές ώστε να οριστικοποιούνται. Στις 30 Ιουλίου θα γίνει ο 23ος Κολυμβητικός Διάπλους και ο Λαϊκός Αγώνας Δρόμου Λίμνης Πλαστήρα 10χλμ, με τον ΣΔΥΒ να κάνει εγγραφές και για αυτό τον αγώνα. Κάθε Τετάρτη ώρα 20.00 ως 21.00 θα συνεχίζονται από τον ΣΔΥΒ οι συναντήσεις στο στάδιο ΕΑΚ Βόλου για τα προαναφερόμενα και για κάθε άλλο θέμα του συλλόγου. Στο διάστημα που το στάδιο θα είναι κλειστό, οι συναντήσεις θα γίνονται έξω από την θύρα εισόδου. Για έκτακτα θέματα τα μέλη του συλλόγου μπορούν να επικοινωνούν με τον σύλλογο, με το ΔΣ, ή με τον Κ. Παλάντζα στο 6993953012.