Παγκόσμιο Κωπηλασίας: “Χρυσή” η Σοφία Δαλίδου του ΟΕΑ ΝΑΒ

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η αθλήτρια του ΟΕΑ ΝΑΒ, Σοφία Δαλίδου, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο διπλό σκιφ, με παρτενέρ την Στέλλα Νάτσιουλα.

Τα δύο κορίτσια επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά και κέρδισαν εύκολα τον τίτλο των παγκόσμιων πρωταθλητριών στην κατηγορία, τερματίζοντας σε χρόνο 6:57.40, μπροστά από το πλήρωμα της Ιταλίας (7:02.60) και αυτό της Γερμανίας (07:13.15). Ο χρόνος του ελληνικού πληρώματος είναι και ρεκόρ αγώνων!

Πρώτη δύναμη στον κόσμο η Ελλάδα στην Κ19!

Υπερδύναμη της κωπηλασίας η Ελλάδα στις κατηγορίες Κ23 και Κ19!

Μετά την ολοκλήρωση των δύο Παγκοσμίων πρωταθλημάτων που έγιναν παράλληλα στο Βαρέζε, η Ελλάδα βρίσκεται στην πρώτη πεντάδα των μεταλλίων και μάλιστα στην κατηγορία Κ19 είναι η κορυφαία δύναμη στον κόσμο!

Στην Κ19 η χώρα μας με τα μετάλλια που κατέκτησε σήμερα, αναδείχθηκε πρώτη στον κόσμο.

Στην 5αδα η Κ23

Στην Κ23 που ολοκληρώθηκε χθες, η Ελλάδα βρέθηκε στην 5η θέση του πίνακα μεταλλίων, πίσω από τις κορυφαίες δυνάμεις του αθλήματος (Ιταλία, ΗΠΑ, Βρετανία, Γερμανία).