![](https://www.goalpost.gr/wp-content/uploads/2023/03/KARALIS-2023-scaled.jpg)
Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η αθλήτρια του ΟΕΑ ΝΑΒ, Σοφία Δαλίδου, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο διπλό σκιφ, με παρτενέρ την Στέλλα Νάτσιουλα.
![](https://www.goalpost.gr/wp-content/uploads/2024/04/dsc0626-e1715498746768.webp)
Τα δύο κορίτσια επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά και κέρδισαν εύκολα τον τίτλο των παγκόσμιων πρωταθλητριών στην κατηγορία, τερματίζοντας σε χρόνο 6:57.40, μπροστά από το πλήρωμα της Ιταλίας (7:02.60) και αυτό της Γερμανίας (07:13.15). Ο χρόνος του ελληνικού πληρώματος είναι και ρεκόρ αγώνων!
Πρώτη δύναμη στον κόσμο η Ελλάδα στην Κ19!
Υπερδύναμη της κωπηλασίας η Ελλάδα στις κατηγορίες Κ23 και Κ19!
Μετά την ολοκλήρωση των δύο Παγκοσμίων πρωταθλημάτων που έγιναν παράλληλα στο Βαρέζε, η Ελλάδα βρίσκεται στην πρώτη πεντάδα των μεταλλίων και μάλιστα στην κατηγορία Κ19 είναι η κορυφαία δύναμη στον κόσμο!
Στην Κ19 η χώρα μας με τα μετάλλια που κατέκτησε σήμερα, αναδείχθηκε πρώτη στον κόσμο.
Αναλυτικά:
Ελλάδα 3 – 1 4
Ιταλία 2 6 1 9
ΗΠΑ 2 – 1 3
Γερμανία 2 2 4 8
Μ. Βρετανία 1 2 1 4
Στην 5αδα η Κ23
Στην Κ23 που ολοκληρώθηκε χθες, η Ελλάδα βρέθηκε στην 5η θέση του πίνακα μεταλλίων, πίσω από τις κορυφαίες δυνάμεις του αθλήματος (Ιταλία, ΗΠΑ, Βρετανία, Γερμανία).
Αναλυτικά:
Χώρα Χρυσά Αργυρά Χάλκινα Σύνολο
Ιταλία 6 2 2 10
ΗΠΑ 3 3 1 7
Μ. Βρετανία 3 2 1 6
Γερμανία 2 4 4 10
Ελλάδα 2 – – 2
![](https://www.goalpost.gr/wp-content/uploads/2022/11/boukis-1.jpg)
Ακολουθήστε το goalpost.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις