Ασταμάτητες οι δράσεις του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου

Με αμείωτους ρυθμούς συνεχίζονται οι δράσεις για τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας Βόλου, καθώς δεκάδες αθλητές του το τελευταίο διάστημα έδωσαν το παρόν σε αγώνες σε όλη την Ελλάδα, λίγο πριν ακολουθήσει η μετάβαση της μεγάλης, 35μελούς αποστολής στη Κύπρο από τις 7 ως τις 10 Απριλίου για τον Μαραθώνιο Λεμεσού, και η διοργάνωση στις 16 Απριλίου, του 2ου Ημιμαραθώνιου Βόλου, του παράλληλου 23ου Δρόμου Υγείας 3 χιλιομέτρων, και του αγώνα 500 μέτρων για παιδιά που θα γίνει την ίδια ημέρα στη παραλία της πόλης μας. Σημειώνεται ότι και αυτή τη Κυριακή θα υπάρχει σημαντική εκπροσώπηση 20μελούς ομάδας, στον Διεθνή Μαραθώνιο Θεσσαλονίκης Μέγας Αλέξανδρος.

Τη Κυριακή πραγματοποιήθηκε στη Λάρισα ο πρώτος αγώνας της σειράς Run Greece του ΣΕΓΑΣ για το 2016, και ο ΣΔΥ Βόλου μετέβη με λεωφορείο συμμετέχοντας στους αγώνες, οι οποίοι ήταν απόστασης 5 και των 10 χιλιομέτρων. Αγωνίστηκαν 25 αθλητές και φίλοι του συλλόγου στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων, και 13 στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων. Η αθλήτρια και γυμνάστρια του ΓΣ Αλμυρού Χάιντι Καραπτσιά τερμάτισε 3η στις γυναίκες στα 10 χιλιόμετρα, ενώ 5ος στα 10 χιλιόμετρα ήταν ο Δημήτρης Φράγκος, 8ος ο Αχιλλέας Γιαννούλας, και στα 5 χιλιόμετρα 7ος ο Ζήσης Τσουρέλης, 10ος ο Αλέξης Παπαλεξίου. Πιο συγκεκριμένα αγωνίστηκαν οι εξής:

fdf

Με δικό του λεωφορείο κατέβηκε ο ΣΔΥ Βόλου και μια βδομάδα πριν, στον 9ο Διεθνή Ημιμαραθώνιο Καλαμπάκα-Τρίκαλα. 29 ήταν οι δρομείς του συλλόγου που τερμάτισαν τον Ημιμαραθώνιο, ενώ άλλοι 9 αγωνίστηκαν στον παράλληλο αγώνα των 6 χιλιομέτρων:

sdyv11

Στις 13 Μαρτίου 12 αθλητές και φίλοι του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου εκπροσώπησαν τη Μαγνησία στον 7ο Διεθνή Ημιμαραθώνιο Δίον που έγινε με συνεχή βροχή. Ήτανε οι:

Οικονόμου Θανάσης
Βέργας Κώστας
Βανικιώτης Νίκος
Χατζηκυριάκου Κωνσταντίνος
Μπάρδας Μπάμπης

Στον 1ο Ημιμαραθώνιο Σπερχειού Αθανάσιος Ακρίδας έτρεξαν 3 αθλητές του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου, οι οποίοι μάλιστα διακρίθηκαν στις κατηγορίες τους. Ο Γιώργος Καλαντζής ήταν 2ος (και 5ος στη γενική κατάταξη), ο Θεόδωρος Στόρτος 3ος, ο Μιχάλης Άκερμαν 4ος.

Τη Κυριακή 21 Φεβρουαρίου έγινε στην Αεροπορική Βάση Δεκελείας στο Τατόι το Day Run 2016 – Πρωτάθλημα ανωμάλου δρομου ΕΔ-ΣΑ. Με το σώμα ασφαλείας όπου ανήκει ο καθένας, αγωνίστηκαν οι εξής αθλητές, μέλη και φίλοι του ΣΔΥ Βόλου (8 χιλιόμετρα): Καπετάνος Δημήτρης, Παπακωνσταντίνου Γεώργιος, Μουστρούφης Αργύρης, Γάκης Δημήτρης, Βέργας Κώστας.

Τη πρώτη θέση στη κατηγορία 60 ετών και άνω κατέλαβε ο αθλητής του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου Στράτος Συμεωνίδης στον αγώνα 5 χιλιομέτρων που έγινε στα πλαίσια του Ημιμαραθωνίου Αθήνας τη προηγούμενη Κυριακή.

Δύο αθλητές του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου έτρεξαν στον 2ο Ημιμαραθώνιο Άρτας “Ο δρόμος του Γιοφυριού”, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση. Πρόκειται για τον Ισίδωρο Κουκλουμπάκο και τη Σταυρούλα Μορφογιάννη, η οποία μάλιστα τερμάτισε πρώτη στη κατηγορία της.

Τέλος, στη Θεσσαλονίκη και στον αγώνα βουνού 6ος Χορτιάτης TrailRun (22 χιλιόμετρα) αγωνίστηκε ο Σεραφείμ Τσαμασιώτης.