Με το “δεξί” ο ΓΣ Βόλου, 64-60 τη Νίκη

Με το δεξί ξεκίνησε ο ΓΣ Βόλου κερδίζοντας στην πρεμιέρα των playoff τη Νίκη Βόλου με σκορ 64-60. Η ομάδα των Κοσμάτου και Ντάκη μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και η λήξη της πρώτης περιόδου την βρήκε να προηγείται με σκορ 21-10. Σ’ ένα ισορροπημένο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΓΣ Βόλου διατήρησε τη διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενος με 36-28. Στην επανάληψη οι κυανόλευκοι με αντεπίθεση διαρκείας κάλυψαν τους οκτώ πόντους διαφοράς και στη λήξη της τρίτης περιόδου προηγήθηκαν με 49-52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Σαμαρά να είναι ο παίκτης «κλειδί» στα κρίσιμα σημεία και να δίνει στην ομάδα του τις λύσεις που την οδήγησαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα, με τελικό σκορ 64-60.

Δεκάλεπτα: 21-10, 36-28, 49-52, 64-60

ΓΣ Βόλου (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 4, Καλογερόπουλος 13 (1),, Τσαπραΐλης 7 (1), Σαμαράς 14 (1), Σουλιώτης 3 (1), Κωρτέσης, Παυλόπουλος 2, Σωτηρίου, Ηλιόπουλος, Κουρουπάκης, Κοντογιάννης, Ζαρογιάννης 18 (1).

Νίκη Βόλου (Τσιριγωτάκης): Τζίνης, Καραγιώργος 25, Καραμανλής 4, Καρπέτης 3 (1), Τοκατλίδης, Χρηστομάνος, Τσαβές, Μαυροφώτης 6 (2), Τσώλης 7, Τάσσος 15, Κέτουλας, Μουχάρεμ.

Ο ΓΣ Φαρσάλων ήταν ο νικητής στο άλλο ζευγάρι των playoffμε αντίπαλο των ΓΣ Σοφάδων