Στο κυνήγι της τρίτης θέσης τα Τρίκαλα (video)

Τα Τρίκαλα πήραν αγχωτική νίκη (1-0) κόντρα στη Ζάκυνθο και συνεχίζουν να βρίσκονται στο κυνήγι της τρίτης θέσης που μπορεί υπό προϋποθέσεις να δώσει την άνοδο στην Super League.

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνουν να πάρουν την τρίτη θέση, που μπορεί υπό προϋποθέσεις να δώσει την άνοδο στην Super League -εάν η ΑΕΛ δεν αδειοδοτηθεί- πήραν τα Τρίκαλα, που επικράτησαν πολύ δύσκολα με 1-0 της Ζακύνθου.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, παρότι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα η κατοχή ήταν υπέρ των Τρικάλων (σε ποσοστό 60%-65%). Οι γηπεδούχοι μπήκαν, πάντως, πιο δυνατά είχαν ορισμένα σουτ εκτός περιοχής που δεν βρήκαν στόχο και έφθασαν μια ανάσα από το γκολ στο 43 λεπτό. Ο Καμπούρης ανέτρεψε τον Ριζογιάννη μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής υπέδειξε την παράβαση, ωστόσο ο Κουσκουνάς που ανέλαβε την εκτέλεση είδε τον Παπαδόπουλο να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να αποκρούει.

Στην επανάληψη, όμως, και συγκεκριμένα τρία λεπτά μετά την έναρξή της, ο Κουσκουνάς πήρε την άτυπη… ρεβάνς, καθώς με πλασέ προ κενής εστίας από την παράλληλη μπαλιά του Βρούτσινα σκόραρε και έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν και είχαν μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσια αλλά το διαγώνιο σουτ του Αποστόλου μέσα από την περιοχή, ενώ ήταν αμαρκάριστος, πέρασε λίγο άουτ.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τα Τρίκαλα να παίρνουν ένα σπουδαίο τρίποντο και να μειώνουν στο -6 τη διαφορά από την τρίτη θέση και τον Απόλλωνα Σμύρνης. Ωστόσο, οι δυο τους αναμένεται να συγκατοικούν την ερχόμενη Πέμπτη στην τρίτη θέση, αφού αναμένεται να αφαιρεθούν 6 βαθμοί από την Ελαφρά Ταξιαρχία.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Σταύρος Ψιμουλάκης): Χιώτης, Στουρνάρας, Παπαπαναγιώτου, Σαρακατσάνος, Νιάρος, Ριζογιάννης, Σερτζίνιο, Φαγιέ, Ναβάρο, Δουκάκης, Κουσκουνάς.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Βάνια Ραντίνοβιτς): Παπαδόπουλος, Αποστόλου, Κυριακίδης, Καμπούρης, Πέττας Ρ., Λέκκας, Μεντούρ, Πέττας Ν., Βοσνακίδης, Γραικός, Κάρδαρης.